Čtyři burzy filantropie v Pardubickém kraji letos přinesly neziskovým organizacím 1,1 milionu korun

Více než jeden milion korun ve finančních i nefinačních darech pro neziskové organizace vynesla letošní burza filantropie, kterou pořádá Koalice nevládek Pardubicka ve spolupráci s Pardubickým krajem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zámecký pivovar v Litomyšli

Zámecký pivovar v Litomyšli | Foto: Václav Žmolík

„Pro mě to je vždycky obrovský zážitek, setkat se s podnikateli a hovořit o otázkách sociálních věcí,“ říká o burze filantropie Lenka Buchtová, ředitelka občanského sdružení Bonanza z Vendolí na Svitavsku. Sdružení se mimo jiné věnuje hipoterapii a práci s dětmi s poruchami chování.

Při prezentaci projektu s názvem „Stodola? Ne, to je naše hala“ musela Lenka Buchtová přesvědčit „porotu“, lépe řečeno donátory z řad místních soukromých firem, ale i zástupce Pardubického kraje a města Litomyšl, aby projekt podpořili – a to jak penězi, tak třeba i nefinančními dary. Zkrátka aby si byli jistí, že projekt sdružení Bonanza má dobrou myšlenku a pomáhá tam, kde je třeba.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na burze filantropie v Litomyšli natáčela Tereza Brázdová

Lenka Buchtová uspěla, sdružení dostane 48 tisíc korun. „Máme starou stodolu, kterou potřebujeme využívat pro naši činnost, pro děti a práci s koňmi. Potřebujeme tam udělat nějaký povrch osvětlení,“ popisuje.

Projekty pomohou rodinám v krizi i hendikepovaným

Podobnou částku jako sdružení Bonanza si vybojovala oblastní charita v Poličce pro projekt Přijedeme a pomůžeme. „Je to projekt na získání prostředků na zakoupení ojetého vozu pro středisko Šance pro rodinu, které pomáhá rodinám v krizi, hendikepovaným, pro terénní službu. Potřebovali bychom 55 tisíc, ale i ta podílná částky by pro nás měla velký význam,“ přibližuje Štěpánka Dvořáková.

Když Jakub Mašek z farní charity v Litomyšli připravoval prezentaci podobného projektu, dal si záležet. Zkrátka jsou věci, které neziskovky potřebují, stojí hodně peněz a vydělávat se na ně musí postupně. Zvlášť když se jedná o nové auto, protože staré už dosluhuje. Projekt farní charity, který se jmenuje „Mobilní sestřička – dostupná pomoc na všechny strany“ dostal zelenou v podobě příspěvku 35 tisíc korun.

Jakub Mašek je za ně rád, i když ví, že jeho úsilí burzou nekončí. „Zbytek si financujeme jednak z vlastní činnosti charity, například benefičního koncertu teď v sobotu, tříkrálové sbírky a pak dalších vlastních zdrojů,“ uvádí Mašek.

Burza v Litomyšli byla letos už čtvrtou v pořadí. To, že se konají na různých místech kraje má samozřejmě svůj význam, podotýká Jana Machová, ředitelka Koalice nevládek Pardubicka. Donátoři i neziskové organizace si totiž mohou vybrat region, ke kterému mají bližší vztah.

„Jedna burza filantropie proběhla na jaře tohoto roku v Pardubicích, také v Chrudimi, Ústí nad Orlicí. Co se týče finančních prostředků, tak zatím předešlé tři burzy filantropie vynesly asi 900 tisíc korun. Jak ve finančních darech, tak ale i nefinančních,“ upřesňuje Machová.

Spolu s poslední burzou filantropie pořádanou v Litomyšli vynesly celkem čtyři burzy v Pardubickém kraji v tomto roce neziskovým organizacím 1,1 milionu korun.

Tereza Brázdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme