Čtyři sociálně vyloučené rodiny z Ostravy bydlí v novém. Díky programu magistrátu

Čtyři ostravské sociálně slabé rodiny si převzaly klíče od nových bytů. Dostaly je od města v rámci programu Sociální inkluze. Převážně romské rodiny, které doporučily neziskové organizace, teď platí nájemné na úrovni sociálního bydlení, tedy 40 korun za metr čtvereční měsíčně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bydlení, dveře, zámek, klíče | Foto: Elena Horálková | Zdroj: Český rozhlas

„Vidíte obývací pokoj, ale jelikož nemám obývací pokoj, musel jsem narychlo udělat ložnici. Svépomocí jsem si tu měnil plovoucí podlahu, byly tu staré parkety,“ pyšně ukazuje na podlahu šestadvacetiletý Vojtěch Duda.

Kromě postele toho v místnosti zatím moc není. Mladá rodina s osmiměsíčním dítětem je ale ráda, že má střechu nad hlavou a hlavně soukromí. „Než jsme dostali byt, tak jsme bydleli u rodičů. To bylo menší, než je pro pětičlennou rodinu,“ říká Duda.

Přehrát

00:00 / 00:00

S jednou z rodin, které získaly nový byt, natáčela redaktorka Jana Jeckelová

„Tady bude ložnice, kuchyň a špajz,“ představuje byt s vysokými stropy maminka Olga a ukazuje na skromné vybavení. Zatím nemají moc peněz ani práci. Jistotou je pro ně smlouva, kterou podepsali s městem. Kromě bytu tak dostanou vzdělání i zaměstnání.

„Strašně se mi tu líbí. S chodítkem tady lítá, to tam nemohl, tam byl malý prostor,“ doplňuje Olga. Mladá rodina teď bude po určitou dobu pod dohledem neziskovky, která bude kontrolovat, zda plní všechny podmínky smlouvy.

„Rodiny jsou povinny program dodržovat. Starat se o své okolí, posílat děti do škol, dodržovat preventivní programy, spolupracovat s neziskovými organizacemi. Jsou tam práva i povinnosti na obou stranách,“ upřesňuje občansko-demokratický náměstek primátora Martin Štěpánek.

Vojtěch Duda s přítelkyní Olgou takový systém vítají. „Nám to nevadí. Je to jednodušší pro vyřízení a shromažďování informací, jak nám, tak jim. Aspoň se bude vědět, jak lidi bydlí a jak se chovají, jestli v barácích nedělají nějaký nepořádek, jak se říká,“ dodává Duda.

Letos má nové bydlení dostat celkem 50 osob, tedy deset rodin. A pro příští rok město počítá se stejnými čísly. Po dvou až třech letech by se měly rodiny dokázat začlenit do běžné společnosti. Město zatím ze svého rozpočtu vyčerpalo na program čtyři miliony korun, usiluje o další byty i miliony z evropských peněz.

Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme