Cyklistickou sezónu na Slovácku zahájí vyjížďka mezi vinohrady

Na Slovácku se dnes cyklisté projedou mezi vinohrady a sklípky. Startuje se ráno v půl deváté z Uherského Hradiště a lidé si mohou vybrat hned z pěti vyznačených okruhů. Mezi zastávky patří, kromě kulturních cílů, již tradičně také vinné sklepy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jarní projížďka | Foto: Honza Ptáček

Majitel vinného sklepu U Lisu v Uherském Hradišti Mařaticích Petr Vyhlíd potvrzuje, že se otvírání vinařských stezek pravidelně účastní.

Činí tak z patriotismu, o zisku podle něj nejde mluvit. Cyklisté toho totiž mnoho nevypijí.

„Převážně každý ochutná tu koštovečku a zase se pokračuje dál,“ popisuje Petr Vyhlíd, jak nejčastěji cyklistická zastávka v jeho sklípu vypadá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak vypadá cyklojízda po slováckých slípkách a jaká jsou její možná rizika, zjišťovala reportérka Českého rozhlasu Andrea Frydrychová

Stará se také o to, aby cyklisté i tu trochu vína vhodně zajedli.

„Chleba, škvarková pomazánka – takové rychlé, chutné, vhodné pro to víno,“ vysvětluje Petr Vyhlíd, čím je vhodné víno doprovodit.

Za lehké ovínění na kole hrozí pokuta až 25 tisíc korun, za těžkou opilost dokonce dvojnásobek. Policie na Slovácku nechává dýchat cyklistům pravidelně po celý rok. Dnes proto nebude podle Aleše Mergentala z policie v Uherském Hradišti výrazně posilovat hlídky v terénu.

S nehodami, které přivodí sobě i druhým opilí cyklisté, se pravidelně setkává člen posádky rychlé záchranné zdravotnické služby Petr Olšan. Podle něho alkohol na kolo nepatří.

„Kolo odložit a buď jít po svých, pokud je pod vlivem alkoholu, ale ne rozhodně jízda na kole,“ doporučuje Petr Olšan.

Mezi letošní zastávky patří například kaple svatého Ducha v Podolí, veletinské búdy, Potomákovo muzeum krojů v Popovicích, Slovácký sklep v Kunovicích nebo nedávno zpřístupněná rozhledna Hraběcí ve Vlčnově.

Andrea Kratinová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme