Cyklistům hrozí za popíjení na vinařských stezkách tučné pokuty

Moravské vinařské stezky lákají každý rok tisícovky fanoušků nejen cyklistiky, ale i dobrého pití. Kombinace těchto dvou zážitků se ale nelíbí policistům. Cyklisté podle nich zapomínají, že jsou podle zákona řidiči a nesmí tedy před cestou nebo při ní pít alkohol.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vinařská zastávka v Kozojídkách

Vinařská zastávka v Kozojídkách | Foto: Tomáš Písař, Alena Podlucká

Moravské vinařské stezky klikatící se od Znojma až do slovácké metropole Uherského Hradiště měří se svými deseti okruhy přes 1200 kilometrů.

Vedou malebnými městečky, mezi vinohrady i vinnými sklípky. Málokterý cyklista proto odolá i ochutnávce produkce místních vinařů, což potvrzuje i třicetiletý Pepa z Pardubic.

„Já myslím, že když člověk pije s rozumem, tak to není nic špatného. Dát si skleničku vína, to ještě nikoho nezbourá. Pořád tady slyšíme o moravských vinařských stezkách, to by bylo zvláštní se nezastavit a nedat si košt,“ míní Pepa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak funguje vinařská cykloturistika v praxi, zjišťovala na Břeclavsku Štěpánka Kadlečková

Nesouhlasí s ním ale policisté - za toto jednání mu hrozí pokuta až do výše dvaceti tisíc korun, říká mluvčí břeclavských policistů Kamila Haraštová.

„Zejména v těchto horkých dnech je alkohol velmi nebezpečný, cyklisté ztrácejí rovnováhu, můžou ohrozit ostatní účastníky silničního provozu, mohou způsobit i vážnou dopravní nehodu. Z policejního hlediska bychom jim doporučili, aby z toho kola slezli a v rámci té cesty šli jako chodci,“ nabádá mluvčí.

Brněnská Nadace Partnerství, která podporuje rozvoj vinařské cykloturistiky na Moravě, proto usiluje o to dostat cyklisty mimo hlavní tahy.

„Jak postupuje doba a čas, tak se budují nové a nové cyklostezky. Právě na tyhle bezpečné stezky přesouváme vedení tras ze silnic, je čím dál méně kolizních míst, kde se setkávají cyklisté a automobily. Máme pozitivní ohlasy od cyklistů, že můžou jet mezi vinohrady a pak přímo ke sklepním uličkám, kde mohou obdivovat architekturu,“ popisuje koordinátor vinařských stezek Luboš Kala.

Vinaři se přimlouvají za tolerování malého množství alkoholu

Hustopečský vinař Jan Vrba jde však ještě dál. Podle něj by ve vinařských regionech měl být alkohol za volantem nebo řídítky částečně tolerován.

„Myslím si, že by se to mělo tolerovat a mělo by to být nějakým způsobem povoleno. Když pojedeme k sousedům do Rakouska, Německa do Francie, tam mají povoleno až do 0, 5 promile alkoholu. To je malá dávka, která akorát tak slouží k tomu, aby ti lidé mohli ochutnat víno a sednout na kolo nebo do auta a odjet domů,“ připomíná Jan Vrba.

Zatím ale nic podobného platné zákony neumožňují.

Štěpánka Kadlečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme