Cyklostezka z Opočna do Dobrušky bude hotová nejdřív v příštím roce

Nejméně rok a půl si ještě cyklisté počkají, než se svezou po stezce mezi Opočnem a Dobruškou. Dobruška totiž teprve stavbu připravuje, a stavět se tak začne nejdřív za rok. Opočenská část cyklostezky už sice od podzimu stojí, ale i tam jsou problémy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyklostezky (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec

Stavbaři na podzim dvouapůlkilometrový úsek na opočenském katastru dokončili. Podle projektu měla silnice vést výhradně po obecních pozemcích, jenže stavaři se od vytýčené trasy odchýlili.

„Po dodělání tělesa cyklostezky se zaměřila a zjistilo se, že v některých úsecích zabírá cizí pozemky. To bylo pochybení někoho ze stavební firmy, že se spíše drželi původní cesty, která nevedla - a to jsme věděli moc dobře - jenom na pozemcích města. A právě úkolem stavební firmy bylo při budování cyklostezky, aby vedla pouze po těchto pozemcích," říká nezávislý starosta Opočna Štěpán Jelínek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výstavbu cyklostezky mezi Opočnem a Dobruškou se zajímal reportér Jiří Fremuth

To za potvrzuje za stavitele, firmu Chládek a Tintěra, Petr Janeček. Podle něj potrvá náprava zhruba dva měsíce.

„Pro nás se jedná o výjimečnou situaci a je to částečně způsobeno tím úzkým koridorem pro cyklostezku. Celkem bylo dotčeno deset pozemků, v sedmi případech se jedná pouze o úpravu současné hranice. Jedná se tedy nakonec o výkup 61 metrů čtverečných u tří pozemků, takže velký zásah to není," vysvětluje Janeček.

S dotčenými majiteli pozemků jedná podle starosty Jelínka přímo město. "Stavební firmě jsme nabídli možnost, že se do toho jako město vložíme, i z toho důvodu, že většina lidí je z Opočna. Co mám teď zprávy z majetkového odboru, tak všichni přislíbili buď odprodej, nebo možnost směny pozemků."

Dobruška jedná o výkupu pozemků

Dobrušská část cyklostezky ale stále chybí. Město vykupuje pozemky a připravuje projekt, říká starosta Dobrušky Petr Tojnar z ODS.

"Problém s pozemky je, máme tam hodně majitelů nebo spolumajitelů pozemků. S drtivou většinou je všechno projednáno a v současné době jde do zastupitelstva návrh na výkup těchto pozemků. Jsou tam ještě jeden nebo dva malé problematické pozemky, bohužel tam bude muset být cyklostezka pravděpodobně zúžena," popisuje Tojnar.

Po nové stezce tak cyklisté dojedou z Opočna až do Dobrušky nejdřív v roce 2014.

Martin Hromádka, Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme