Cyrilometodějský týden v Olomouci bude mapovat odkaz věrozvěstů pro současnost

Má cyrilometodějská tradice šanci stát se ideovým základem české státnosti? Proč se Konstatina a Metoděje, dvou výrazných osobností Velké Moravy, každý dovolává ve svůj prospěch? Odpovědi nejen na tyto otázky přinese Cyrilometodějský týden Univerzity Palackého v Olomouci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Univerzita Palackého Olomouc

Univerzita Palackého Olomouc | Foto: Kamila Ivanová

Na jaře 863 se poprvé setkali soluňští bratři Konstantin a Metoděj s obyvateli Velké Moravy.

O 1150 let později se sešel na Moravě emeritní rektor olomoucké univerzity, literární historik Josef Jařab s pražským arcibiskupem Dominikem Dukou.

Slovo dalo slovo a vznikl nápad vyzkoušet si, jak funguje odkaz dvou vzdělaných věrozvěstů v současné české společnosti, konkrétně v politice, teologii, lingvistice, hudbě či historii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co bude náplní Cyrilometodějského týdne v Olomouci, zjišťovala Blanka Mazalová

Josef Jařab přiznává, že už v dětství pro něj byli Cyril s Metodějem velkými vzory. Kvůli nim se dokonce chtěl stát knězem.

„Já i rodina jsme chtěli, abych byl kněz, takže jsem chtěl být přinejmenším Cyril nebo Metoděj. Ale rok 1948 tomu zabránil,“ vzpomíná.

Hned první přednáška Pavla Ambrose otevře otázku, co znamená příchod obou vzdělaných bratrů pro českou a československou státnost. „Pan profesor Ambros právě spojil odpovědi na tyto dvě otázky, co to znamená jako politický akt, ale co to znamená také v náboženství,“ doplnil Josef Jařab.

O tom, že právě Olomouc hrála významnou roli v době Metodějovy velkomoravské arcidiecéze, bude mluvit historik umění a archeolog Josef Bláha. „Kutá neustále kolem Olomouce a v nedávném čase objevili řadu zajímavých věcí kolem Velké Moravy.“

Cyril a Metoděj | Foto: licence Public Domain (eng), Zahari Zograf

Zásadním milníkem slovanské kulturní historie byl vznik staroslověnštiny. Bohemista Miroslav Vepřek odpoví na otázku, jaký dosah měla cyrilometodějská mise pro Slovany a jejich jazyk. Obrazový a slovní komentář k místům, které připomínají mise a dědictví Konstantina a Metoděje, zase nabídne fotopřednáška Pavla Demeše.

„Jako člověk, který pracuje v nevládních organizacích, šel po stopách Cyrila a Metoděje na všech jejich misích, nejenom na Velkou Moravu, ale také mezi Kazachy, Araby a tak dále. A to bude fotopřednáška, která pokryje stopy všech misí Cyrila a Metoděje,“ prozradil Josef Jařab.

Existuje ještě něco jako česko-slovenská vzájemnost? O tom si budou u kulatého stolu povídat novinář Luboš Palata a speciálně herec Milan Lasica a spisovatel Jiří Stránský. „Loni spolu napsali knížku Dopisy bez hranic, Čech a Slovák si každý týden psali a vyměňovali dopisy, takže by to tady ještě připomenuli, jaká je vzájemnost mezi Čechy a Slováky.“

Během cyrilometodějského týdne v Olomouci zazní i staroslověnština, a to ve spojení s hudbou. Postará se o ni během závěrečného sobotního matiné Jiří Pavlica s Hradišťanem.

Blanka Mazalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme