Dálnice D1 u Ostravy bude od nového roku zdarma

Více než dvacet kilometrů dálnice D1 u Ostravy bude od příštího roku průjezdných zdarma. Uvedl to dnes v Moravskoslezském kraji ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Snahou ministerstva je ulehčit provozu ve městě a dostat auta na obchvat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dálnice D1 a přírodní památka Hadce u Želivky

Dálnice D1 a přírodní památka Hadce u Želivky | Foto: Karel Chlumec

Prvním lednem 2012 začne dvou až tříletý zkušební provoz, během kterého bude vyhodnocený reálný dopad kroku na životní prostředí. Dálnice D1 slouží v Ostravě jako obchvat, ale někteří řidiči ji kvůli nutné dálniční známce nevyužívali.

Nezpoplatněný 22kilometrový úsek začíná u Rudné a končí u Bohumína. Dalších 700 metrů dálnice nebude zpoplatněných na příjezdu do průmyslové zóny před Ostravou z Frýdku-Místku.

Snahou ministerstva je také zlepšit ovzduší v kraji, který dlouhodobě trápí rozptylové podmínky vysoce překračující povolené limity. Obce proto v naléhavých případech mohou kontrolovat, čím doma lidé topí.

Chalupa vyloučil, že by občany čekaly náhodné kontroly, ale pokud vedení obce vyhodnotí, že jde o opakované porušení pravidel, vyzve obyvatele ke zpřístupnění obydlí.


Zvětšit mapu

ČRo, Pavel Cyprich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme