Dálnici D11 začnou stavět z opačné strany, než leží poslední sporný pozemek

Dostavba dálnice z Prahy do Hradce Králové začne i bez pozemku potřebného pro stavbu. Ředitelství silnic a dálnic ČR chce totiž pokračovat z opačné strany, než původně plánovalo. Stavět se bude od křižovatky v Kuklenách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní akce na dálnici D11 | Foto: Martin Pařízek | Zdroj: Český rozhlas

ŘSD už podalo žádost o vydání stavebního povolení s tím, že vynechalo část na pozemku patřícímu jisté Jaroslavě Štrosové.

To je sestra Ludmily Havránkové. Tedy veřejnosti dobře známé farmářky z dlouholetých jednání. S ní se už stát na prodeji a poskytnutí náhrady dohodl.

Po několika měsících ale vyšlo najevo, že jeden z pozemků vlastní i její sestra, Jaroslava Štrosová. S tou do té doby nikdo nejednal.

Pozemek přitom Štrosová už vloni státu darovala, ale darovací smlouvu zpochybnilo ministerstvo financí. Právní zástupce majitelky a její syn David Štros prý neměl pro uzavření dohody platnou plnou moc. Jednání v poslední době váznou.

"Ono se hlavně vůbec nejedná. Poslední osobní jednání bylo 15. října 2012 a úplně naprosto poslední kontakt s ministerstvem dopravy či s ŘSD je z 26. října 2012," řekl Českému rozhlasu přímo Štros. Jiný problém prý nevidí.

Ministerstvo dopravy ale tvrdí, že je se Štrosovými v telefonickém kontaktu průběžně.

Jak ale nakonec vyřeší situaci kolem potřebného pozemku, zatím jasno nemá. V úvahu by mohlo přijít použití nového vyvlastňovacího zákona.

D11 se začala stavět v roce 1978. Spory o pozemky trvají více než 17 let, ač se stát na směně či prodeji většiny dohodl s Ludmilou Havránkovou už v roce 2011.

V současnosti je v provozu zhruba 85 kilometrů k Hradci Králové, zbývá dostavět asi sedmdesátikilometrový úsek k polským hranicím.

Bohuslav Štěpánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme