Další placené parkovací zóny by se letos měly objevit v Praze 3, 5 a 6

V roce 2013 by se měly v dalších částech Prahy objevit na silnicích modré pruhy. Zóny placeného stání chce zavést Praha 5, 6 a také Praha 3 v oblasti Jarova. Naopak radnice na Jižním městě od záměru pomalu ustupuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Modrá zona na parkování | Foto: Khalil Baalbaki

Ještě před dvěma lety požadovali obyvatelé Prahy 11 zóny placeného stání především kolem stanic metra. Místa na parkovištích i na okrajích silnic jim totiž zabírají řidiči ze středních Čech, kteří do hlavního města dojíždějí za prací.

Radnice proto připravila podklady pro magistrát, který je v polovině minulého roku schválil.

Podle zástupce starosty Jana Maixnera se ale na poslední chvíli objevila skupina lidí, kteří si zóny nepřejí. V Praze 11 se proto bude rozhodovat znovu.

„V průběhu ledna 2013 přijme rada městské části Prahy 11 rozhodnutí, zda ano či ne. V tuhle chvíli, je to můj soukromý názor, to vypadá podle ohlasu našich obyvatel, že spíše ne. V drtivé většině je to otázka peněz,“ říká Maixner.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nových pražských parkovacích zónách natáčela redaktorka Anna Königsmarková.

Rezidenti zaplatí za stání v modré zóně 700 korun ročně, což je prý pro někoho příliš.

S touto částkou musí počítat i obyvatelé Smíchova. Tam podle mluvčí radnice Ivony Kratochvílové navrhují model smíšených zón:

„V první fázi jde o lokalitu centrálního Smíchova ohraničenou ulicemi Vítězná a Nádražní, v druhé fázi ulicemi Nábřežní a V Břízkách. Smíšené zóny umožňují přes den krátkodobé či střednědobé placené parkování, od 18 hodin do 6 hodin ranních umožňují parkování pouze abonentům neboli předplatitelům a rezidentům.“

Platit se bude u nových stanic metra

Stejný systém bude fungovat také na Jarově a v Dejvicích. Řidiči tam za parkování zaplatí zejména u stanic metra, říká mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši:

„Zpoplatnění se týká pouze lokalit, kde je s parkování dlouhodobý problém, to je širší centrum v okolí stanic metra Dejvická a Hradčanská, pak obchodní třída Bělohorská. Další rozšiřování zón plánujeme v souvislosti se zprovozněním nových stanic prodlouženého metra linky A, přičemž přípravné práce na projektu jejich rozšíření již započaly. V této fázi rozšiřování zón počítáme i s jejich zavedením v Břevnově."

Pražský magistrát měl už v minulém roce vypsat výběrové řízení na dodavatele, který zajistí parkovací automaty a značení v ulicích. Zatím se tak nestalo a celý projekt se odsouvá minimálně do poloviny tohoto roku.

Anna Königsmarková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme