Další placené parkovací zóny by se letos měly objevit v Praze 3, 5 a 6

V roce 2013 by se měly v dalších částech Prahy objevit na silnicích modré pruhy. Zóny placeného stání chce zavést Praha 5, 6 a také Praha 3 v oblasti Jarova. Naopak radnice na Jižním městě od záměru pomalu ustupuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Modrá zona na parkování | Foto: Khalil Baalbaki

Ještě před dvěma lety požadovali obyvatelé Prahy 11 zóny placeného stání především kolem stanic metra. Místa na parkovištích i na okrajích silnic jim totiž zabírají řidiči ze středních Čech, kteří do hlavního města dojíždějí za prací.

Radnice proto připravila podklady pro magistrát, který je v polovině minulého roku schválil.

Podle zástupce starosty Jana Maixnera se ale na poslední chvíli objevila skupina lidí, kteří si zóny nepřejí. V Praze 11 se proto bude rozhodovat znovu.

„V průběhu ledna 2013 přijme rada městské části Prahy 11 rozhodnutí, zda ano či ne. V tuhle chvíli, je to můj soukromý názor, to vypadá podle ohlasu našich obyvatel, že spíše ne. V drtivé většině je to otázka peněz,“ říká Maixner.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nových pražských parkovacích zónách natáčela redaktorka Anna Königsmarková.

Rezidenti zaplatí za stání v modré zóně 700 korun ročně, což je prý pro někoho příliš.

S touto částkou musí počítat i obyvatelé Smíchova. Tam podle mluvčí radnice Ivony Kratochvílové navrhují model smíšených zón:

„V první fázi jde o lokalitu centrálního Smíchova ohraničenou ulicemi Vítězná a Nádražní, v druhé fázi ulicemi Nábřežní a V Břízkách. Smíšené zóny umožňují přes den krátkodobé či střednědobé placené parkování, od 18 hodin do 6 hodin ranních umožňují parkování pouze abonentům neboli předplatitelům a rezidentům.“

Platit se bude u nových stanic metra

Stejný systém bude fungovat také na Jarově a v Dejvicích. Řidiči tam za parkování zaplatí zejména u stanic metra, říká mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši:

„Zpoplatnění se týká pouze lokalit, kde je s parkování dlouhodobý problém, to je širší centrum v okolí stanic metra Dejvická a Hradčanská, pak obchodní třída Bělohorská. Další rozšiřování zón plánujeme v souvislosti se zprovozněním nových stanic prodlouženého metra linky A, přičemž přípravné práce na projektu jejich rozšíření již započaly. V této fázi rozšiřování zón počítáme i s jejich zavedením v Břevnově."

Pražský magistrát měl už v minulém roce vypsat výběrové řízení na dodavatele, který zajistí parkovací automaty a značení v ulicích. Zatím se tak nestalo a celý projekt se odsouvá minimálně do poloviny tohoto roku.

Anna Königsmarková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme