Daň z nemovitosti se leckde zvýší. Prodraží to obchod, ale umožní i opravy obce

Už jen dva dny zbývají novým majitelů bytů, domů, nebo pozemků k tomu, aby podali daňové přiznání. Pokud v uplynulém roce k získání žádné nemovitost nedošlo, musí majitelé nemovitosti počkat na složenku. Na té ale může čekat nemilé překvapení: výše daně se totiž může změnit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finanční úřad na Praze 1, poslední den k odevzdání daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob | Foto: Filip Jandourek

O zvýšení daně z nemovitosti rozhoduje město, nebo obec. Třeba v Semilech oproti loňsku vzrostla: lidé zaplatí dvojnásobek. Do městského rozpočtu by to mělo podle odhadů přinést více než tři miliony korun.

Radnice původně navrhovala zvýšení na trojnásobek, návrh ale nezískal potřebnou podporu zastupitelů. Podle místostarostky Semil Marcely Volšičkové je zvýšení daně z nemovitosti jednou z cest, jak vylepšit příjmy města, poznamenané v posledních letech krizí.

Vedení města počítalo s tím, že by v příštích deseti letech mohlo z daní navíc získat 70 milionů korun. Spokojit se ale musí s polovinou.

Vybrané peníze použije na opravy silnic a také pouličních lamp. Už teď plánuje, že letos nechá opravit například silnice, které vedou přes Spálov. A to i proto, že se tu vybuduje nový vodovod. Opravy se dočká také ulice Janáčkova, Cihlářská, Mikoláše Alše nebo spojka Luční - Ke Stadionu.

Nabytí nemovitosti znamená i přihlášení k dani. Na přiznání zbývají dva dny

Číst článek

Kvůli zvýšení daně z nemovitosti pro podnikatele se v Ostravě letos prodraží veškerý byznys. Průmyslníkům to dělá vrásky na čele, protože zaplatí o milióny korun více než dosud.

Podle náměstka primátora za ODS Tomáše Petříka to není to mimořádný krok. Stejně mají daň z nemovitosti pro podnikatele zvednout i v jiných velkých městech srovnatelných s Ostravou.

„Příjem do městské pokladny, respektive do pokladny jednotlivých městských obvodů by měl činit zhruba 40 milionů korun,“ upřesňuje částku Tomáš Petřík.

Jenže Ostrava je poseta průmyslovými podniky, a těm se to nelíbí. Jen takové strojírenské Vítkovice mají přes 1 500 nemovitostí a zaplatí o tři milióny více.

Andrea Brtníková, Eva Malá, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme