Dávný vzhled Benešova připomíná bronzový model za půl milionu korun

Benešovská radnice chce lidem ukázat proměny města v průběhu staletí. Prvním krokem je bronzová maketa středověké podoby centra města. Model má hodnotu půl milionu korun, a proto ho hlídají kamery a také pohybová čidla. Jakmile by někdo chtěl toto netradiční umělecké dílo odvézt, před příjezdem policie by to určitě nestihl.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bronzová maketa Benešova zachycuje  podobu města ve 14. století

Bronzová maketa Benešova zachycuje podobu města ve 14. století | Foto: Věra Hájková | Zdroj: Český rozhlas

Na bronzové maketě lidé vidí Benešov, když ještě nebyl zničený velkými požáry. Tvář města snad nejvíce změnil oheň v roce 1294, který zničil minoritský klášter. Z něj je dnes už jenom část zdi s několika obřími okenními oblouky. Další rány město utržilo v období válek, například husitských.

„Město zejména velmi poznamenala třicetiletá válka a to už na začátku, a zejména potom v letech 1648-49, kdy tady řádili Švédové,“ říká historička Ludmila Váňová.

Ani války ale nakonec nebyly pro město tím nejhorším. „Největším zásahem do struktury města byly v 60. až 80. letech paneláky, které likvidovaly část původní zástavby,“ doplňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na proměny Benešova v průběhu staletí se zaměřila redaktorka Věra Hájková

Aby obyvatelé města měli i další představu, jak kdysi Benešov vypadal, jsou připravené další plány. V místech, kde stojí bronzový model, byl totiž kdysi gotický kostel. Ten vyhořel a pak zde byl postaven nový i se zmíněným minoritským klášterem. Právě půdorys původního kostela může být podle pracovnice muzea Anny Fasatiové další připomínkou historické podoby města.

„Archeologický průzkum proběhl, aby se udělala simulace základů, takže by bylo vidět, jak stavby na sebe navazovaly. Pak máme myšlenku, že bychom tam umístili naučnou expozici o vzniku gotického kostela, použily by se kameny, které tam zůstaly. Takže takové lapidárium.“

„A ještě je tam v blízkosti dolní zvonice, v níž je jeden z nejstarších zvonů u nás v republice. A právě tam bychom docela rádi naplánovali malou expozici o minoritské komunitě, která tady působila, jaký měla význam pro Benešov,“ přibližuje další plány Anna Fasatiová.

Časem by pak také mohla vzniknout stezka po gotických památkách Benešovska.

Věra Hájková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme