Debata o stavbě spalovny v Karviné vyvolala bouřlivé reakce

Přes 200 lidí sledovalo v přeplněném sále havířovského kulturního domu živě vysílanou debatu Radiožurnálu o stavbě spalovny. Má v ní končit komunální odpad z celého kraje a ročně má zařízení zpracovat přes 190 tisíc tun smetí. Její kritici mají strach, že z nevytříděného smetí bude do vzduchu unikat spousta škodlivých látek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otázky Martina Veselovského z Karviné. | Foto: Filip Jandourek

„Žiji v Havířově přes 50 let. To je oblast, kde je ve střední Evropě nejhorší ovzduší a kde tedy chtějí ještě navíc ho zhoršit spalovnou. Tak, chci se k tomu vyjádřit.“

„Já se chci zeptat například, proč nebylo referendum o spalovně.“

Lidi, kteří se zajímali o spalovnu, úplně zaplnili sál. Nebyla nouze o emoce, výkřiky i pískot. Například, když náměstek hejtmana Miroslav Novák reagoval na dotaz, jestli hmota, která zbude po spálení smetí, nebude jedovatá

„Ta struska, která vznikne spálením komunálního odpadu, v žádném případě nemá kategorii nebezpečného odpadu,“ prohlásil náměstek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž z debaty o spalovně v Karviné připravila Andrea Čánová

„Záleží na tom, v které zemi,“ poznamenal v reakci na jeho slova Jindřich Petrlík ze sdružení Arnika za souhlasného potlesku v sále. „To, co zbyde po spálení odpadu, tak i ta struska obsahuje velké množství těžkých kovů,“ doplnil.

Speciál Martina Veselovského přinesl i nečekanou novinku. Havířovský primátor Zdeněk Osmanczyk vůbec poprvé připustil, že na téma spalovna může být vypsáno referendum.

Moderátor Martin Veselovský: Uvažujete o tom, že byste vyhlásili referendum?
Primátor: „Vyhlášení referenda má své náležitosti, ze zákona.“ (smích z publika)
Moderátor Martin Veselovský: Přesto se ptám: Uvažujete o tom, že vyhlásíte referendum?
Primátor: „Bude-li třeba, zeptáme se občanů.“
Moderátor Martin Veselovský: Vy sám byste byl pro vyhlášení referenda?
Primátor: „Já s tím nemám žádný problém.“
Moderátor Martin Veselovský: Takže ano?
Primátor: „Proč ne.“

„My už jsme nějakou zkušenost se Speciály Radiožurnálu udělali a ta situace je téměř vždycky podobná: občané mají pocit, že se s nimi nikdo moc nebaví, a zástupci samosprávy a státní správy překvapeně hledí, že vůbec takové emoce to vzbuzuje. Ale nelétaly tady cihly, ani pivní lahve, takže to bylo vlastně v pořádku,“ shrnul havířovskou debatu moderátor Martin Veselovský.

Andrea Čánová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme