Děčínská knihovna je po zaplavení v provozu. Největší škody jsou technice

Nová budova děčínské knihovny je po povodních opět v provozu. Lidé si tam mohou chodit vypůjčovat knihy a normálně funguje i multikulturní centrum. Povodeň ale zničila nové infocentrum a část technického zázemí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městská knihovna Děčín

Městská knihovna Děčín | Foto: Městská knihovna Děčín

S bouchnutím se před více než dvěma týdny uzavřela hermeticky těsná vrata děčínské knihovny a celý suterén byl řízeně zatopen čistou vodou. Architekti budovu v záplavové oblasti navrhli tak, aby povodně vydržela a škody byly minimální. Podzemí bylo celé pod vodou.

„Nejde nám tu proud,“ popisuje ředitel knihovny Vladislav Zoubek stav ve sklepení knihovny a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Do Městské knihovny v Děčíně se po povodních vydala Iva Zítková

„To jsou ta slavná protipovodňová vrata. Ta tedy neslouží k tomu, aby když se zavřou, tak ne aby sem nepustila tu vodu zvenčí, ale aby tu napuštěnou vodu tady nepustila ven.“

Toto opatření přijímá knihovna částečně kvůli statice a částečně kvůli tomu, aby prostor sklepení knihovny nebyl zaplaven znečištěnou vodou z Labe.

Kompletně vyklizené podzemní místnosti celé tonou ve tmě. Proud zde nejde, protože část technického zázemí budovy je právě zde a bude muset nejprve projít podrobnou revizí. Ředitel se ale domnívá, že většina techniky zaplavení nepřežila. Právě její umístění je trnem v oku mnoha lidem.

„Kdyby nebyla třeba dole v přízemí ta elektrika a vzduchotechnika, tak by se vlastně nic nestalo,“ domnívá se jeden z návštěvníků čítárny a půjčovny knih a dodává, že infocentrum, které se nachází v přízemí, bylo vyplaveno také.

Městská knihovna Děčín | Foto: Městská knihovna Děčín

Na otázku, jak by se daly škody minimalizovat při příštích povodních, ale zatím neexistuje jasná odpověď.

Protože byla knihovna postavena z evropských dotací, bude vedení města muset při rekonstrukci striktně dodržovat stavební plán. Určité změny nejspíš budou možné, ale technika bude muset být opět umístěna v prostorách, které jsou v době záplav rizikové.

Celkové škody v tuto chvíli ale nechce nikdo zatím odhadovat. Jisté je, že ze tří set tisíc svazků, které knihovna vlastní, nebyl zničený ani jeden. V tomto smyslu se magistrát i mnoho občanů shodují, že nová budova splnila jejich očekávání a obstála.

Marína Dvořáková, Iva Zítková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme