Dělníci začali rozebírat izolaci výbuchem zničeného paneláku ve Frenštátě

Demoliční čety dnes začaly rozebírat výbuchem zničený panelák ve Frenštátě pod Radhoštěm. Jenže práce se komplikují, panely budou odřezávat až za několik dní. Lidé ze sousedního vchodu, se tak domů vrátí později, než radnice plánovala. Mezitím policie oznámila, že už má výsledky genetického zkoumání a upřesnila počet obětí - exploze si vyžádala šest lidských životů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dělníci začali rozebírat explozí zničený dům ve Frenštátě pod Radhoštěm | Foto: Andrea Čánová | Zdroj: Český rozhlas

Alena Švancarová odhazuje sníh z chodníku, má štěstí, bydlí na opačném konci bytovky a nikam se stěhovat nemusela.

Nemůže spát, pořád slyší křik matky, která při explozi přišla o děti. „Ten křik, to budete slyšet pořád. Ten pocit už ve vás zůstane,“ říká. Myslí i na sousedy, kteří z vedlejšího vchodu, kteří se stále nemohou vrátit. „Jsou zoufalí. Rádi by, nejde to.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Frenštátě natáčela redaktorka Andrea Čánová

Na místě jsou už jeřáby, technika i parta chlapů z demoliční firmy navlečených do zimních kombinéz. Jenže ne vše půjde tak rychle, jak by si přáli.

„Je tam několik vrstev izolace – lepenka, polystyrén, zase lepenka, polystyrén, OSB deska a nakonec škvára. Nějakého tři čtvrtě metru izolace,“ vysvětluje demoliční pracovník Vojtěch.

Jen odstranění bude prý trvat dva až tři dny. „Pak se teprve může řezat,“ oznamuje.

Analýzy ostatků potvrdily šestou oběť výbuchu ve Frenštátě pod Radhoštěm

Číst článek

Na místě vše sleduje i Zdeněk Bartoš z frenštátské radnice. „My jsme také předpokládali, že to bude probíhat podstatně rychleji, ale zkomplikovalo se to tím, že jsme museli stabilizovat veškeré podlaží, aby se mohl dům rozebírat, abychom neporušili statiku sousedního domu,“ objasňuje.

Trosky paneláku jsou od výbuchu a požáru úplně černé. Stejně jako prapor, který vyvěsila radnice.

Andrea Čánová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme