Dělníci začali rozebírat panely zničeného domu ve Frenštátě

Frenštátem pod Radhoštěm se dnes ozývá hluk silných nástrojů. Demoliční četa dopoledne zahájila práce v troskách panelového domu který před víc než týdnem explodoval. Teprve po demontáži panelů se budou moci vrátit do svých domovů obyvatelé z vedlejšího vchodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trosky panelového domu ve Frenštátě po výbuchu plynu | Zdroj: ČTK

U poničeného domu stojí dva jeřáby, jeden slouží k vyzdvižení pracovníků a druhý k odstraňování betonu.

Demoliční četa začala nejprve s odřezávání stropu posledního podlaží. Zatím se jí podařilo sundat asi sedmimetrový kus betonu, podle reportérky Českého rozhlasu se při tom neobjevily žádné problémy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Demoliční práce ve Frenštátě sleduje na místě reportérka Jana Jeckelová

Na práce dohlíží i statik, který rozhodne o dalším postupu. Termín, do kdy by mohly všechny trosky zmizet, se mění s každým odřezaným kusem.

Vedoucí demoliční čety zdůraznil, že nejde o rychlost, ale především o bezpečí pracovníků i sousedního domu. Jeho obyvatelé tedy zatím musí být trpěliví.

Do Frenštátu mezi tím lidé stále posílají materiální pomoc pro ty, co tragédii přežili. Místní charita má plné ruce práce a dary už nemá kam dávat. Obdržela totiž i zcela nepoužitelné věci jako obnošené oblečení nebo prochozené boty.

Projevila o ně zájem jistá firma z Čech, která je vykoupí po koruně za kilogram a utržené peníze převede na speciální účet pro oběti.

Na účtu pro postižené už je přes 11 milionů

Podle informací z frenštátské radnice se dosud na účtu sešlo 11 milionů a 700 tisíc korun.

Číslo speciálně zřízeného účtu veřejné sbírky, na který mohou lidé zaslat finanční příspěvek na pomoc postiženým, je 3880277/0100.

Vybrané prostředky se budou rozdělovat až poté, co celá kauza skončí. Další finanční dar pro postižené ve výši 85 tisíc korun má zítra schvalovat krajská rada.

Dům explodoval v neděli 17. února. Podle nejpravděpodobnější verze policie problémový nájemník přízemního bytu Antonín Blažek napustil prostory domu plynem a poté založil požár.

Při výbuchu zemřel on a dalších pět obyvatel domu. Mezi oběťmi jsou tři děti ve věku od tří do jedenácti let. Dalších 11 lidí utrpělo zranění.

Martin Hromádka, Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme