Demolici mostu ve Stálkách na Znojemsku by zabránilo jen prohlášení kulturní památkou

Na historický most u Stálek na konci nevyužívané cesty v odlehlém koutě Vranovska zůstanou pamětníkům zřejmě jen vzpomínky. Pro Jihomoravský kraj, který je vlastníkem této stavby, i pro Správu a údržbu silnic Znojmo pověřenou jeho správou, je přítěží. Zchátralý most, který by si určitě zasloužil stát se kulturní památkou, tak čeká demolice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Most je v havarijním stavu

Most je v havarijním stavu | Foto: Pavel Pavlas

Silničáři už mají zpracovanou dokumentaci na zbourání mostu a nyní běží úřední řízení. Podle vedoucího Správy a údržby silnic Zdeňka Komůrky je ale během na dlouhou trať:

„Proces toho vyřizování toho demoličního rozhodnutí je poměrně složitý, protože půlka toho mostu stojí na rakouským území, takže to řešíme cestou ministerstva vnitra a ministerstva zahraničních věcí a mezivládní komise česko rakouské hraniční, kde to musí projít schvalovacím procesem, takže je to poměrně náročná a zdlouhavá záležitost. Během letošního roku by jsme to mohli vyřídit papírově a příští rok by mohlo přijít k demolici.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O hrozící demolici mostu ve Stálkách na Znojemsku mluvila Jana Kusáková

Náklady na zbourání mostu z kamene a cihel by sice neměly být závratné, ale silničáři je budou muset zaplatit ze svých prostředků.

„Sice to bude na úkor údržby, takže možná se bude zdát na první pohled jako zbytečně vynaložený peníze, nicméně pokud by se to podařilo vyhlásit technickou nebo nějakou památkou a zůstalo nám to ve správě, tak nás to bude stát ze silničářských peněz mnohem víc, protože to budeme muset uvézt do nějakého stavu. Pokud si to někdo vezme za své, ať už obec nebo nějaký občanský sdružení a vyřídí si na to dotaci jako na památku, tak je to jiná záležitost,“ míní Komůrka.

Právě obci Stálky nabídla Správa a údržba silnic bezplatný převod mostu do obecního majetku. Jak potvrzuje starosta Jiří Willmann, vesnička na Vranovsku má ale úplně jiné priority:

„Jsme poměrně malá obec na to, abychom mohli investovat do takového stavby, odhadem kolem pěti milionů, takže bohužel asi most spadne.“

O původně barokní most se ve Stálkách zajímalo jen jedno občanské sdružení, místní lidé prý osud mostu neřeší.

„Ze strany obyvatel se o to zaprvé moc lidí ani nezajímá, myslím si, že o tom málokdo i ví. To je opravdu odlehlé, je to úplně bokem, ten most. Osobně si myslím, že by stát mohl, nikomu neubližuje, nikomu nehrozí, že by tam hrozilo nějaké nebezpečí z prodlení, obci to ani nezatěžuje, ani nějakým způsobem neváže k ničemu prostě,“ řekl starosta.

Podle šéfa silničářů Zdeňka Komůrky své stanovisko k dalšímu osudu mostu vyjádřili i památkáři.

„Památkáři se o něj začali zajímat v okamžiku, kdy jsme dali dokumentaci k demolici mostu na úřady a oni se o tom dozvěděli. Já to neumím posoudit jako silničář jakou má historickou hodnotu, ale pro nás je to objekt v havarijním stavu. Ale jestli je to pro někoho významná památka, tak by se o ni asi měl postarat někdo jiný než silničáři. Jsme ochotni samozřejmě se souhlasem kraje ho předat komukoli, kdo projeví zájem,“ uzavírá Zdeněk Komůrka.

Návrh na prohlášení mostu památkou tak nyní může podat kdokoliv. O zapsání by pak rozhodovalo ministerstvo kultury.

mkp, Jana Kusáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme