Demonstranti 'vítali' návštěvníky brněnského plesu chlebem a solí

Procházet asi stočlenným davem ironicky tleskajícím a provolávajícím slávu museli včera návštěvníci reprezentačního plesu města Brna. Protestující přišli vyjádřit nesouhlas s kulturní politikou města, kterou letos postihly citelné škrty – přicházejícím nabízeli chléb a sůl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proti kulturní politice brněnského magistrátu a proti vedení Národního divadla Brno protestovala před Mahenovým divadlem asi stovka lidí | Zdroj: ČTK

V Mahenově divadle se sešla řada politiků a podnikatelů, výtěžek akce má být věnován na charitativní účely. Zatímco smyčcové kvarteto v prázdném foyeru vytvářelo tu pravou atmosféru, venku se už šikovali protestující.

Instruoval je jeden ze svolavatelů celé akce – Matěj Hollan, jehož jméno je v poslední době spojeno především s recesistickým webem Žít Brno.

Přehrát

00:00 / 00:00

Protest proti kulturní politice brněnského magistrátu sledoval redaktor Ivan Holas

„Když uvidíte někoho, kdo jde na ples, tak ho prosím pozvěte sem, kde mu nabídneme chléb, sůl, na některém chlebu je pomazánka, oni potom hladoví. Účastníkům tohoto plesu můžete sdělovat poděkování za to, jak se hezky starají o brněnskou kulturu,“ říkal Hollan, zatímco účastníci ironicky provolávali slávu představitelům města.

Špalírem prošlo během asi tři čtvrtě hodiny pár desítek hostů. Zachovali ale dekorum i úsměv na tváři. Primátor Roman Onderka si stejně jako většina ostatních nabízený chléb vzal, akci ale komentovat
nechtěl.

„Mám pusu plnou chleba, tak se mi těžko mluví, je to kombinace toho chleba a dojetí. Myslím, že už dosahujeme úrovně vídeňského plesu v opeře, tam je podobná ulička hanby. Nevím, jestli si to všichni ti návštěvníci zaslouží, ale pokud to tak má být, tak budiž,“ uvedl primátorův náměstek Oliver Pospíšil (ČSSD).

Účastníky městského plesu v Brně vítali demonstranti | Foto: Ivan Holas

„Shromáždili jsme se proto, že jsme chtěli vyjádřit poděkování představitelům města a Národního divadla za to, co všechno udělali dobrého minulý rok pro kulturu v Brně,“ řekl pořadatel Matěj Hollan a vyjmenoval i některé z „úspěchů“ vedení města:

„Před rokem v lednu hlasovali zastupitelé proti garážím na Zelňáku, nakonec ani nezrušili Janáčkovu operu, nezbořili celou Kamennou kolonii, jen pár domů, takže všechno bylo hezké a za to jim děkujeme.“

Hlavní kořistí účastníků byl primátor Roman Onderka. Krátce po jeho příchodu se protestující v klidu rozešli.

Ivan Holas, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme