Den obětí dopravních nehod si lidé připomenou i v Brně a Plzni

V Brněnském kostele svatého Prokopa nebo také v dálniční kapli na obchvatu Plzně si lidé bohoslužbou připomenou Světový den obětí dopravních nehod. Jen za prvních 10 měsíců letošního roku zahynulo na českých silnicích 588 lidí. Od roku 2007 do roku 2010 celkem 3700. Dopravní nehody patří celosvětově stále k častějším příčinám smrti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dopravní nehoda (ilustr. foto)

dopravní nehoda (ilustr. foto) | Foto: Michal Malý | Zdroj: Český rozhlas

Místopředsedy Českého sdružení obětí dopravních nehod Stanislav Vondruška má ale radost, že vývoj je příznivý, lidí na českých silnicích umírá každým rokem méně:

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview na Radiožurnálu byl Stanislav Vondruška, místopředseda Českého sdružení obětí dopravních nehod

„Myslím, že v roce 2002 se tady pozabíjelo 1250 lidí. Jestliže to srovnáte s loňským rokem, je vidět, že postupně dochází k nápravě. Chtěl bych poděkovat všem, celé společnosti řidičům, státním i nestátním orgánům, že se o tuto problematiku začínají zajímat.“

Počet úmrtí a těžkých zranění by podle Vondrušky mohly dále snížit třeba i lepší silnice:

„Technický stav komunikací, zastaralost vozového parku, příprava řidičů, i právní normy a jejich vymahatelnost, a v poslední řadě samozřejmě psychologické vlivy. Tyto všechny prvky je třeba postupně rozebírat, věci, které jsou odstranitelné hned, s malými náklady se snažit odstranit, a ty, které jsou nákladné, tak si udělat v tom jasno a postupovat po jednotlivých krocích. Protože jenom zaměřením na jeden důvod se toto neodstraní.“

Jen zlepšit stav silnic tedy nestačí. Především by měli být řidiči ohleduplní, musí předvídat a jezdit opatrně.

Nehoda (ilustrační foto) | Foto: ČTK

„Já sám jsem skoro na silnici zemřel. A tak mě to vlastně ukázalo takovou jinou cestu, prostě vážit si toho života. A pochopil jsem, že v dnešním uspěchaném světě během minuty můžete ztratit naprosto všechno,“ popisuje vlastní zkušenost prezident motocyklové asociace Jaromír Šít a pokračuje:

„Důležité je vzpomenout to, protože lidi si to neuvědomují, a na takovou tu myšlenku zásadní toho života zapomínají. Že auto, motocykl mohou být zbraň, a ve vteřině může dojít k obrovské tragedii.“

Důležité je věnovat se pozůstalým

Vedle prevence a předcházení nehodám je důležité také věnovat se pozůstalým. Ti se musí vedle zármutku vyrovnat s obtížnou finanční, administrativní nebo sociální situací.

„Od roku 2004, kdy jsme sdružení založili, se setkáváme se širokou škálou dopadů. Kolikrát dochází i k rozpadům manželství, ztrátě zaměstnání. Málokdo si uvědomuje, že ztráta blízké osoby nebo těžké poškození zdraví v rodině zasahuje ne jednoho, dva nebo tři lidi, ale že je to většinou celá skupina lidí,“ říká Stanislav Vondruška.

„Často si myslím, že je to právě osamělost, to, že na to jsou sami. Svým způsobem je to zkušenost, která není sdělitelná, je naprosto jedinečná, a musí se s tím nějakým způsobem vyrovnávat, najít k tomu sílu,“ vysvětluje evangelický farář Michal Šourek, který má výcvik posttraumatické intervenční péče.

Už včera se asi tři desítky lidí sešly u památníku na nultém kilometru dálnice D1, aby si připomněly památku obětí dopravních nehod.

Jitka Hanžlová, Petr Jansa, Matěj Skalický, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme