Dění kolem pražské Opencard prošetří policie

Za projektem pražské Opencard možná stojí organizovaný zločin. Takové podezření vyslovila nezávislá pražská zastupitelka Jana Ryšlinková, která kvůli Opencard podala i trestní oznámení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opencard | Foto: Marián Vojtek

To se opírá například o podezření ze zneužívání a porušování pravomocí veřejného činitele nebo zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění. Podle Ryšlinkové se to na magistrátu týká politiků i úředníků:

"Je zde důvodné podezření, že se jedná o rozsáhlou, vysoce sofistikovanou trestnou činnost organizované skupiny osob je rovněž podezření, že byla způsobena škoda značného rozsahu. V trestním oznámení rovněž požaduji, aby v případě dokázané viny byl konfiskován veškerý nezákonně nabitý výnos nebo majetek," oznámila Ryšlinková.

'Trestní oznámení? Nevidím důvod'

Ředitel pražského magistrátu Martin Trnka nevidí pro takový krok důvod. "Nevím, jak některé věci paní zastupitelka objevila. Já nebudu podávat trestní oznámení na město Prahu na neznámé osoby. V případě, že by k tomu došlo, nechci se chovat alibisticky," podotkl Trnka.

Zdůraznil, že se jedná o podání trestného oznámení na neznámého pachatele. "To může udělat kdokoli, kdykoli a na kohokoli. Tento postup by nebyl správný, kdybychom ho zvolili my jako město," dodal ředitel magistrátu.

Rada hlavního města dnes projednává i druhý audit, který podle neoficiálních informací potvrdil zjištění prvního auditu o předražení projektu. Zatím pražské karty stály 888 milionů korun.

Objevily se i neoficiální zprávy, že vedoucí odboru informačních technologií Václav Kraus podá rezignaci.

Milan Kopp, Jan Herget, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme