Deregulace nájmů způsobí v Praze existenční potíže tisícům seniorů

Pět až sedm tisíc hlavně starších obyvatel Prahy bude mít v nejbližších letech kvůli deregulaci nájmu existenční problémy. Už teď jde téměř polovina penze průměrného důchodce v Praze na bydlení a výdaje s tím spojené. Vyplývá to z výsledků studie, kterou si zadal pražský magistrát.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bydlení (ilustr. foto)

Bydlení (ilustr. foto) | Foto: F. Tichý

Podle radního hlavního města pro sociální politiku Petra Dolínka je proto potřeba postavit nejméně 500 malometrážních bytů, které budou sloužit seniorům, ale i mladým rodinám.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak bude Praha řešit potíže některých seniorů po deregulaci nájemného, vysvětloval na Rádiu Česko radní pro sociální politiku Petr Dolínek

„Nechceme, aby nám vznikala seniorská gheta, ale chceme provázanost. Je třeba intenzivně jednat s městskými částmi a zkusit najít nějaký strop pro výši nájemného,“ řekl Dolínek.

V minulém roce poskytovaly některé městské části pro seniory účelové slevy na nájemném. Dolínek to ale považuje za nekoncepční, krátkodobé řešení.

„Chtěli bychom se dohodnout, aby všechny městské části postupovaly stejně. Nejhorší je pro seniory nejistota. Chceme koncepčnější řešení, než jednorázovou slevu,“ prohlásil Dolínek.

Radní očekávají, že největší problémy s bydlením nastanou až za necelé dva roky, kdy v Praze dojde k úplné deregulaci nájmů.

„Je třeba využít ten čas k tomu, abychom nastavili systém, který bude plně funkční a vytvoří se záchytná síť tak, aby se žádný senior nemusel bát, že skončí v zařízení pro lidi bez přístřeší,“ dodal Petr Dolínek.

Igor Maňour, Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme