Deregulace skončila i v Praze, nájemné se bude zvedat po dohodě s nájemníky

Posledním dnem loňského roku v Česku definitivně skončil systém regulovaného nájemného. Proces deregulace sice odstartoval už v 90. letech, velká krajská města včetně Prahy si ale z obav z tvrdého dopadu na sociálně slabší nájemce vyžádaly odklad, a to do roku 2013. Od 1. ledna tak všichni majitelé nemovitostí mohou nájemné zvyšovat jen po dohodě s nájemníky, kteří naopak mohou na základě znaleckého posudku žádat o slevu. Podle odhadů Sdružení nájemníků ČR se změny v cenách nájmů mohou dotknout až statisíců Pražanů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Byty, dům (ilustrační foto)

Byty, dům (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Bydlíme ve starém domě a spokojeni nejsme, protože částky, které se vybírají na nájemném už teď, jsou poměrně zajímavé. Rozhodně si nemyslíme, že bychom byli schopni nebo ochotni platit více. Jsou tam zdevastované veškeré řády vodovodní, plynového potrubí, sklepy jsou v dezolátních stavech, chybí výtahy, omítky,“ stěžuje si nájemkyně obecního bytu v jednom ze starých domů na Smíchově.

Od 1. ledna letošního roku ale má možnost situaci změnit. Nový systém určování nájemného totiž umožňuje, aby na základě znaleckého posudku na radnici zažádala o slevu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Deregulace nájemného má své výhody i pro nájemníky, mohou dosáhnout na jeho snížení

„Je to převrat v modelu stanovování nájemného, protože posledních padesát let se nájemné stanovovalo více méně nějakým diktátem jedné strany na základě buď tabulky, nebo nějakého přání či nějakého zákona. Teď je to tak, že na nájemném se lidé musí dohodnout, a bude rozhodovat u každého konkrétního bytu na rozdíl od minulosti - podobně jako v západní Evropě - poloha, kvalita vybavení, obslužnost. Zkrátka kvalita bytu,“ vysvětluje předseda Sdružení nájemníků ČR Milan Taraba.

Dohoda nájemníka s vlastníkem je přitom podložená znaleckými posudky, na základě kterých je doporučena výše nájmu. V případě, že se strany nedohodnou, nájem zůstane původní, nebo o změně rozhodne soud. Jak ale Milan Taraba zdůraznil, častá obava nájemníků, že nesouhlas s návrhem povede k automatickému ukončení nájemní smlouvy a třeba vystěhování, je bezpředmětná.

Na nový systém určování nájemného se předem připravily i pražské radnice. Řada z nich nájemné zvedala postupně, a tak většinu obyvatel velké zvyšování nečeká.

„My jsme hlavní zvýšení provedli k 1. 12. 2011, takže pro občany se v roce 2013 tak moc neděje. Máme 119 korun na metr čtvereční a 102 korun u bytů se sníženou kvalitou,“ uvedl například místostarosta Prahy 5 Jiří Vejmělka z VV.

Některé městské části vyčlenily peníze z rozpočtu

Také Praha 2 a 1 drží hranici 120 - 125 korun na metr čtvereční, obě městské části navíc vyčlenily peníze na pomoc sociálně slabším. Na slevy nebo výměnu bytu tak dosáhnou především senioři, mladé rodiny nebo zdravotně postižení.

Praha 6 pak postupovala šetrněji i při samotném zdražování. Část zvýšeného nájmu v obecních bytech totiž hradila za občany. Od Nového roku navíc radnice určuje nájemné přímo podle znalců.

„Každý z bytů byl přeměřen, přišel soudní znalec a stanovil hodnotu toho bytu. Pak to nové, diferencované nájemné činilo na rok tři procenta z hodnoty bytu,“ informoval mluvčí Adam Halmoši s tím, že průměrná výše nájemného se tak dokonce snížila.

Naopak maximální sazbu pro katastrální území Hostivaře využila Praha 15. K nejdražším lokalitám v Praze přesto patří Liboc, Veleslavín a Vokovice s téměř 150 korunami za metr. Celkem je v Praze na sto tisíc nájemních bytů. Podle odhadů Sdružení nájemníků ČR by se mohly do pěti až šesti let změny v cenách nájmů dotknout až třetiny z nich.

Tereza Jelínková, Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme