Deset let programu pro hendikepované děti mapuje výstava v Jindřichově Hradci

Už deset let funguje v Jindřichově Hradci program Pět P. V Knihovnickém a informačním centru Fakulty managementu Vysoké školy ekonomické k tomuto výročí otevřeli výstavu. Na vernisáži se sešly zakladatelky programu, dobrovolníci i děti, pro které je program určený.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vánoční prodejní výstava v Písku | Foto: KOČÍ a.s.

Program je nestátní sociální program, který se zaměřuje na děti školního věku s určitým sociálním či zdravotním hendikepem. Ten způsobuje, že jsou svým způsobem vyčleňovány ze společnosti.

„Program Pět P těmto dětem zprostředkovává kamaráda, který je starší osmnácti let. Tento kamarád si s ním hraje, chodí na procházky. Tráví s ním dvě hodiny týdně po dobu školního roku,“ popisuje koordinátorka Programu Pět P v Jindřichově Hradci Lenka Havlová.

Dvojice mají k dispozici například bezbariérovou klubovnu, kde se mohou věnovat jakýmkoli činnostem, které je oba dva baví.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Jindřichově Hradci natáčela Lucie Hochmanová

Pět P značí pět slov, která se programem prolínají. Jsou to přátelství, pomoc, prevence, péče a podpora. To vše dobrovolníci dětem poskytují.

Oceňuje to i Marie Málková, jejíž dcera byla v programu šest let: „Vždycky se na ně pravidelně těšila. Během programu vystřídala šest dobrovolníků, protože ti dobrovolníci vždycky končí, když odejdou ze školy či jdou studovat do jiného města. Naštěstí není náročná na vztahy, je kamarádská. Takže s každým si vyšla vstříc. Vždycky se těšila na schůzku, protože to byla v té všednodennosti změna.“

Program Pět P je ale pomocí i pro samotné rodiče. „Rodičům přináší formu oddychu. Vyřídit si něco na úřadech, dojít si na nákup… A zároveň i vědomí, že se to dítě má dobře, že má kamaráda. Protože tyhle děti jich mají málo. Vědomí, že jsou zapojeni do společnosti, tohle vědomí je strašně důležité,“ vysvětluje Málková.

Výstava představuje příběhy dobrovolníků

Dobrovolníky programu Pět P bývají většinou studenti. A to i z Fakulty managementu Vysoké školy ekonomické.

A právě příběhy dobrovolníků, dětí i rodičů, kteří se v Jindřichově Hradci do Programu Pět P zapojili, výstava představuje.

Bude k vidění v Knihovnickém a informačním centru Fakulty managementu Vysoké školy ekonomické až do konce června.

Lucie Hochmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme