Deset podnapilých za volantem odhalily noční kontroly na pražské magistrále

Velkou dopravně bezpečnostní akci tento týden rozjeli policisté ve všech krajích republiky. Stovky policistů při ní budou na vytipovaných místech kontrolovat především rychlost, ale i alkohol nebo drogy za volantem. V noci na pátek uzavřeli policisté také pražskou magistrálu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podnapilý řidič v Praze nadýchal 1,22 promile | Foto: Milan Holakovský

„Jsme z Turecka, ale bydlíme v Dánsku. A ta akce? Jen jsem přemýšlela, co se tu děje. Ale máme vše v pořádku, takže se nebojím," říká mladá žena se šátkem na hlavě a překládá manželovi, jak má dýchat do testeru na alkohol.

Kousek dál hned u budovy hlavního nádraží pak jedna z šestnácti hlídek zastavila mladého Rumuna. Policistům se nějak nezdá jeho řidičský průkaz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Policisté ze všech krajů republiky zahájili velkou dopravně bezpečnostní akci

„Nevím, v řidičáku je nějaký problém. Asi jenom kontrola. Zeptali se, jestli jsem ho koupil. Já jsem řekl, že ne, že jsem jej dostal normálně.“

Jenže policisté zůstávají nedůvěřiví.

„Nyní to jeli prověřit kolegové z cizinecké policie na speciální přístroj. Zde okamžitě zjistí, jestli je řidičský průkaz jen padělek," vysvětlil policejní mluvčí Jan Daněk s tím, že jen o několik desítek minut později se podezření potvrdilo.

Policie rozjela celorepublikovou akci zaměřenou na rychlost, v Praze uzavřela magistrálu

Číst článek

Jedná se o padělek, a tak bude muset mladík na služebnu. Stejně jako muž, který měl rekordní hodnotu alkoholu v dechu.

„Namátkou jsme si vybrali auto z řady a řidič při kontrole přítomnosti alkoholu v dechu nadýchal 1,22 promile. To je trestný čin. Uvidíme, jestli bude chtít jet na krev dobrovolně," říká jeden ze zasahujících policistů.

Asi stovka pražských policistů během akce zkontrolovala na 400 vozidel a uložila pokuty za 15 tisíc korun. Deset řidičů jelo Prahou pod vlivem alkoholu.

Rumun s padělaným řidičákem | Foto: Milan Holakovský

Z celorepublikových výsledků pak za první tři dny kontrol policisté zjistili přes 2800 přestupků, zadrželi 80 řidičů pod vlivem alkoholu nebo drog a uložili pokuty za více než 1,6 milionu korun. Informoval o tom šéf pražské dopravní policie Pavel Švrčula.

„Do konce prázdnin máme deset dní, takže tato akce je směřovaná taky k tomu, abychom trošku umravnili řidiče, aby se zlepšila kázeň vzhledem k tomu, že na území hlavního města Prahy máme oproti minulému roku nárůst dopravních nehod o 5 %. Ale co je závažnější, máme o šest usmrcených osob více oproti minulému roku."

A jak dodala mluvčí policejního prezidia Markéta Johnová, podobné akce na konci léta pořádají policisté také v jinde v Evropě.

„Dá se říci, že lidé, kteří pojedou na dovolenou, se mohou setkat s policejními hlídkami i v dalších evropských zemích."

Evelyna Kulíšková, David Nyč - NEPOUŽÍVAT Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme