Desítky nemocných dětí chodí do nemocnic rozveselovat zdravotní klauni

Být nemocný není nic příjemného, a co teprve pro dítě. Pokud musí malý pacient do nemocnice, je to pro něj ještě horší. Smutné oči dětí se ale snaží pravidelně rozptýlit zdravotní klauni. Navštěvují nemocnice po celé republice. Jednou z nich je i ta v pražském Motole.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotní klauni v nemocnici Motol

Zdravotní klauni v nemocnici Motol | Foto: Zdravotniklaun.cz

„Ťuk, ťuk, ťuk, haló, dobrý den, můžeme dál? To je zběžná prohlídka…" Doktor Bidlo a zdravotní sestra Koblihová rázně vchází do pokoje sedmiletého Michala. Vypadají téměř jako praví lékaři, kdyby ovšem pod bílým pláštěm neměli oblečení ze secondhandu a na nose červenou bambuli.

Před často překvapeným pacientem se v podstatě předhánějí v trapnosti. Předvádí různé scénky, zpívají a hrají na různé nástroje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Se zdravotními klauny byla na návštěvě v motolské nemocnici i reportérka Anna Königsmarková

Michal leží na pediatrii od minulého pátku. Do Motola ho přivedl z počátku nenápadný zánět ucha.

„Nás přijali, že má nějaký poststreptokokový zánět ledvin, tak nevíme, co z toho bude dál, protože nám zas říkali jinou diagnózu. Musíme sbírat moč, tak jsem tady s ním. Ale Michalovi se tady líbí, dokonce říká sestřičkám, že by tady chtěl zůstat,“ říká maminka Petra Hášová.

„Protože mi tady máma dává hračky a dobře tady vaří,“ vysvětluje Michal.

Klauni jsou na jednom oddělení prakticky celé odpoledne a nezastaví se. Další den je střídá jiná dvojice. Jak říkají, po jedné takové vizitě skoro přijdou o hlas, zároveň je to ale nabíjí energií.

„Záleží na tom, na jakém jste oddělení, v jaké situaci, jaká je atmosféra, jaký je stav pacienta. Když se rozproudí ta hra, tak se to potom vlastně člověku vrací. Mě to hodně nabijí. Já už ten den nemůžu ani mluvit často, ale člověka to nabije,“ to jsou jejich pocity.

Zdravotní klauni jsou převážně herci. Do nemocnic jezdí zhruba dvakrát týdně a mají za sebou profesionální školení. Při takzvaných cirkusech se snaží umělecky rozvíjet i samotné děti.

Anna Königsmarková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme