Dětem chybí pohyb. Rodiče je zbytečně omlouvají z tělocviku, upozorňuje učitelka

Evropa čelí epidemii nadváhy a obezity. Světová zdravotnická organizace oznámila, že zhruba 20 procent dětí a mladistvých má nadváhu a jedna třetina z nich je obézních. Dětem chybí pohyb a podle učitelů je to znát i ve škole při hodinách tělesné výchovy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tělocvik

Tělocvik | Foto: European Commission Audiovisual service, G. Boulougouris

Tělocvik právě začíná, holky ze 7. třídy si dávají několik koleček a běh pak střídá povinná rozcvička. Gymnastika pro tentokrát odpadá, což děti vítají. Gymnastické náčiní většina žaček zrovna nemiluje, stejně tak atletika nepatří mezi oblíbené koníčky.

„Kotrmelec dopředu a dozadu – kolik to dá práce a námahy děvčata naučit, aby to opravdu vypadalo gymnasticky. My jsme skákali přes švihadla od svých dětských let, tato děvčata s tím mají problémy ve svých 13 letech, což mě tedy absolutně překvapuje,“ stěžuje si tělocvikářka Iva Vokřálová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Ondřej Wolf přímo v tělocvičně zjišťoval, jak jsou na tom děti se sportem

Podle ní je znát, že dnešní děti mají mnohem méně pohybu, sedí u počítačů a holdují brambůrkám a fastfoodu. Žáci do 13 let jsou na tom prý ještě relativně dobře, zato v 8. a 9. třídách nabývá problém horších rozměrů, zvláště u děvčat.

„Když bych měla porovnat, co jsme musely umět my v 7. třídě a co umí děvčata tady, tak bych řekla, že se určitě nejméně o polovinu snížily požadavky. Je to velká škoda,“ dodává.

Některé dívky by sice sportovaly rády, nemají ale kde. Ve městě prý ubývá hřišť. „Bohužel hřiště ve městě a hřiště vůbec všeobecně hodně zmizela,“ potvrzuje učitelka tělocviku.

Do boje s nadváhou a obezitou se chtějí pustit i úřady a sportovní svazy. Uvažují o zavedení tří místo dnešních dvou hodin tělesné výchovy týdně.

Iva Vokřálová ale zůstává skeptická. Jedna hodina tělocviku navíc je podle ní už moc a děti ji nezvládnou. Více by se prý o jejich životní styl a stravování měli starat rodiče.

„Omlouvají své děti, aniž by tušili, že my tady dětem spíše pomáháme. Ale dostávají omluvenky, je to škoda, je to často zbytečné,“ uzavírá.

Ondřej Wolf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme