Děti evakuované z táborů v Raspenavě už jsou zpátky. Škody ve městě jdou do desítek milionů

Přívalové deště v způsobily v Raspenavě na Frýdlantsku škody za zhruba padesát miliónů korun. Voda vyplavila i nedaleké dětské letní tábory, které se nacházejí v lese u potoka. Hasiči z nich museli v noci evakuovat na osm desítek dětí. Ty už jsou v pořádku zpátky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tábor v Raspenavě | Foto: Ivana Bernáthová

„Vypadalo to tady docela hrozně, strašně pršelo a docela dost vody tady bylo, že jsme fakt všichni docela rychle běželi do stanu a cákalo to tady všude,“ líčila dobrodružnou noc tábornice Dominika. Z evakuace prý nadšená nebyla, protože se jí chtělo spát.

Některé děti to však podle hasiče Josefa Hanzla braly jinak. „Samozřejmě to je pro ně další vzrůšo a taková akce pro ně. Takže některé to braly jako takové cvičení,“ popsal průběh evakuace.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Raspenavě natáčela redaktorka Ivana Bernáthová

Dodal, že děti strávily bezproblémovou noc, hasiči je odvezli do místní sportovní haly v Raspenavě, kde bylo teplo a sucho.

Někteří vedoucí v táboře zůstali a hlídali ho. I když voda zalila prostor tábořiště, vedoucí prý pamatují i horší časy.

„Tohle nebyl první případ. Nejhorší to bylo v roce 2010, to nám šla voda skoro půl metru po tábořišti. Jinak že ten potok občas vystoupá, tak půl metru, tak to je běžné,“ uvedl vedoucí tábora Miroslav Franěk.

Děti se z tělocvičny v Raspenavě vrátily do tábora dnes dopoledne. Podle vedoucího už mají běžný táborový program.

„Tábor je plně funkční, máme lehce nabouranou infrastrukturu kolem koupelny, ale na tom se pracuje,“ podotkl Franěk.

Děti se vrátily do evakuované skautského tábora v Raspenavě na Frýdlantsku - museli sušit mokré věci, opravit táborové koupelny a odvodnit tábořiště | Foto: Ivana Bernáthová

V samotné Raspenavě je to horší. „Byl velký přítok z malých potůčků, a hlavně co přišla voda jakoby z luk a z polí, to bylo nejhorší, protože byly vyplaveny sklepy a garáže rodinných domů, které jsou 50 metrů od řeky,“ přiblížil hasič Josef Hanzl.

Raspenava utrpěla značné škody při povodních před třemi lety, teď se rozbilo i to,co bylo po tehdejším živlu opravené – mostky, propustky, silnice, kanalizace. Starosta prý zatím neví, kde sežene peníze na další opravy.

Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme