Děti krajanů z Westu postiženého výbuchem chemičky dorazily do Kunovic

Čtyři děti krajanů z amerického města West, téměř zničeného výbuchem chemičky, v pořádku dorazily do Kunovic na Slovácku. Oddychový týden jim má pomoci na chvilku zapomenout na obtíže spojené s katastrofou i prohloubit vztah k České republice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do Kunovic dorazila skupina krajanů včetně čtyř dětí z texaského městečka West postiženého v dubnu ničivým výbuchem. Zleva: Kathy Podsedniková, Jared Janek, Holly Soukupová, zástupci města v krojích, Mary Kathleen Janeková, Daniel Gerik a Larry Podsednik | Zdroj: ČTK

Písní, pěkně zvesela tak, jak se na pravé slovácké uvítání sluší a patří, přivítali hostitelé dvě slečny a dva chlapce z Westu. Cestu do Čech si vysloužili za esej, ve které se měli svěřit s tím, co pro ně znamená být Čechem.

Suverénně spustila své vyprávění teprve patnáctiletá Holly Soukup: „Chodila jsem na hodiny španělštiny, ale to mě nebavilo. Raději bych se chodila učit česky, protože být Čechem a moct být tady v Česku aspoň chvíli pro mě znamená mnohem víc.“

Cestu do Kunovic si vychutnala, stihla se všímat i krajiny, která ji okouzlila. A se smíchem reagovala i na otázku, jak zvládla cestu z Prahy do Brna. „Zvládli jsme to…“

„Měl jsem krásné představy, dokonce jsem si Českou republiku v duchu modeloval. Skutečnost je ale ještě krásnější,“ svěřuje se další člen výpravy Jared Janek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Děti českých přistěhovalců z amerického Westu dorazily do Kunovic

Slivovici děti vynechaly, koláčky ale neodmítly. Daniel Gerik pochází z rodiny, která tradiční české koláče i klobásy vyrábí. Zjistil ale, že je mezi nimi podstatný rozdíl. Ty americké koláče jsou podle něho přeslazené.

Mary Kate Janek se zase rozpovídala o tom, že ji zaujali chlapci v Česku. Vdát by se za některého i mohla, má poměrně jasno tato třináctiletá slečna, on by ale musel odstěhovat za ní do Westu.

Děti čeká nabitý program. Festival Kunovské folklorní léto, který právě startuje, jim nabídne podívanou na to, jak udržují lidové tradice národ, odkud pochází jejich předci, a už nyní si trénují písničku v češtině, se kterou svůj pobyt příští středu tady ukončí, a to píseň Chválím tě, země má.

Andrea Kratinová, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme