Děti nemají zájem o studium zemědělských oborů. Družstvo z Českolipska ho podpoří stipendiem

Zatímco o strojírenství nebo informační technologie mají děti stále větší zájem, skoro nikdo nechce studovat zemědělské obory. I proto se soukromé družstvo z Brniště na Českolipsku rozhodlo podpořit jejich studium v Libereckém kraji stipendijním programem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ZOD Brniště

ZOD Brniště | Foto: Tomáš Mařas | Zdroj: Český rozhlas

„Paznehtařina je víceméně pedikúra pro krávy, pokud jsou ty kravičky zdravé. Jedná se o zásah, který krávu nebolí. Neubližujeme jim, jen jim zvedneme komfort pohybu. Já jsem se tu práci učil tady v družstvu, a to dost dlouho,“ vysvětluje zaměstnanec zemědělského družstva v Brništi Martin Rajchl.

Podle předsedy představenstva ZOD Brniště Petra Kubíčka není jednoduché sehnat do zemědělství kvalifikované pracovníky:

Přehrát

00:00 / 00:00

Zemědělské obory děti nechtějí studovat, družstvo z Brniště na Českolipsku proto studium podpořilo stipendijním programem. Natáčel o tom Tomáš Mařas

„Potřebujeme lidi, kteří jsou zruční, chtějí pracovat se zvířaty, jsou inteligentní, pracovití a zároveň dokáží ovládat technická zařízení, která k moderní zemědělské výrobě patří. Sehnat lidi, kteří tyto vlastnosti splňují je složité.“

Mladí lidé se ale do zemědělství nehrnou. „Musíme si uvědomit, že v Libereckém kraji funguje jediná škola, která připravuje odborníky pro oblast zemědělství, a tam doposud zájem o zemědělské obory není valný. To je důvod, proč jsme vstoupili do stipendijního programu. Na to pak navazuje oblast praxí,“ říká Kubíček.

Podle ředitelky Střední školy hospodářské a lesnické ve Frýdlantu Aleny Dvořákové není o zemědělské obory příliš velký zájem:

„Ve školním roce 2014 – 2015 jsme měli pouze tři absolventy ve studijním oboru agropodnikání a pouze pět absolventů učebního oboru zemědělec-farmář. V maturitním oboru agropodnikání nemáme současně ani jednoho žáka, v učebním oboru zemědělec-farmář máme v každém ročníku čtyři děti.“

Přesto je zemědělství podle Petra Kubíčka perspektivní obor: „Poptávka po zemědělských pracovnících je stabilní. Odchází totiž starší generace farmářů a zemědělských pracovníků a tím pádem se otevírá velká možnost pro mladé.“

Od příštího školního roku se obory zemědělec-farmář a agropodnikání zařadily do stipendijního programu. O náklady na stipendium se podělí zřizovatel školy Liberecký kraj se ZOD Brniště.

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme