Děti si mohly v Poličce na Pardubicku osahat středověk

Centrum Bohuslava Martinů v Poličce na Pardubicku přichystalo interaktivní výstavu zejména pro děti. Ty si mohly na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to bylo ve středověku. Děti se tak dozvěděly, jak se vyráběly brašny nebo třeba tkaly provazy. Řadu věcí si pak mohly vyrobit samy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kolovrátek a vřeteno | Foto: Free Stock Photos

Velký zájem byl o výrobu pečetidel. Vyrobit ho prý není nijak složité. „Myslím si, že to určitě zvládne každý,“ řekla Jana Šimková, která dětem ukazovala, jak na to. Pečetidlo si vyrobili už i Míša a Vojta. Prý to bylo celkem jednoduché.

Dívka si kromě pečetidla ještě zkusila obléct středověké šaty, zatímco chlapec se strojil do brnění. Obléci se do něj trvá nejméně deset minut. „Není to opravdu nic jednoduchého. Navíc brnění není lehké, takže pro malé chlapce je to poměrně velká zátěž,“ poznamenala ředitelka Centra Bohuslava Martinů Pavla Juklová.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Poličce natáčela redaktorka Věra Pavlasová

U zajímavého stroje seděla také Jana Jonáková. „Tamhle je kolovrat a tohle je přístroj na vyrábění provazů,“ upřesnila s tím, že ve středověku se provaz vyráběl ze lnu nebo z konopí, možná prý také z kopřiv.

Vojta si během akce Pojďte s námi do středověku ještě stihnul vyrobit také náramek z kůže. „Líbí se nám, že si tady můžeme něco vyrobit a víme třeba něco o tom, co dělali lidé v té době,“ shodly se na závěr děti.

ČRo, Věra Pavlasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme