Děti v roli konstruktérů aut: Na materiálu nezáleží, důležitý je zápal pro věc

Školáci z Moravskoslezského kraje si hráli na konstruktéry. Na vlastní kůži si vyzkoušeli práci v továrně na auta. Co na tom, že vyrostla jen v jejich školách a namísto plechových krasavců vytvářeli jen dřevěné modely. Hlavní totiž bylo, aby si našli cestu k technice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Závodní tahač

Závodní tahač | Foto: British Petroleum

Na 50 vyladěných tahačů a nablýskaných sporťáků teď v Ostravě představili světu. Nejlepší týmy z 25 základních škol si navíc kromě obdivu vysloužily i zajímavé odměny. Modely byly tak přesvědčivé, že se dá říct, že k dokonalosti jim chyběl snad jen motor.

Vítězný tahač s buldozerem a doprovodný safari vůz přijely do Ostravy z nedalekého Havířova. Jeho hrdí tvůrci ze Základní školy Jarošova postávali u vitrín a prohlíželi si modely svých soupeřů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výstavu prací školních kutilů navštívil s mikrofonem Stanislav Janalík

Uznalé pokyvování střídaly vzpomínky na trápení s lepidlem a s výpočty. Když se mají ohlédnout zpátky, co jim dalo nejvíc zabrat, ani chvíli neváhají.

„Určitě to všechno vymyslet, jak to bude vypadat. Měřit vlastně úplně přesně, aby to pasovalo. Prostě vymalovat, doplnit to,“ vyjmenovává patnáctiletá Dominika Notová. Tam, kde si nevěděli konstruktéři rady, jim navíc pomohli učitelé a rodiče.

Kromě toho se navíc havířovští kutilové poučili z loňské soutěže, kdy stavěli hrady.

„Snažili se pracovat mnohem přesněji, mnohem dokonaleji. Taky jsme si dali na to více času, že jsme tomu věnovali tolik hodin, tak o to ta práce byla lepší,“ potvrzuje jejich učitelka Šárka Zapalačová.

Chybičky by se ale podle ní i tak ještě našly a leccos šlo možná dělat lépe. Vidět je to podle ní zejména ve srovnání s konkurencí.

Nejdůležitější je zapálení dětí pro techniku

Za pravdu jí dala také ředitelka Agentury pro regionální rozvoj Petra Chovanioková, která za pořadatele usedla v porotě.

„Když jsem hodnotila, tak to bylo strašně těžké, protože cenu bych dala všem modelům, všechny modely byly svým způsobem originální, propracované, ale nějaké rozhodnutí jsme udělat museli,“ krčí rameny Petra Chovanioková .

Právě podobné soutěže a aktivity podle ní můžou mladé přivábit k dnes tak trochu opomíjené technice. Když se děti zapojily do práce, je na nich vidět zápal pro věc a motivace k dalším činnostem i hledání správného povolání. Právě tohle byl podle ní cíl soutěže.

Krajský úřad chce navíc v budoucnu pracovat také s rodiči školáků.

„Měli bychom dávat více informací rodičům i dětem, že technika je opravdu dnes už o něčem jiném, než byla v minulém století,“ vysvětluje sociálnědemokratická náměstkyně hejtmana Věra Palková.

Jednou z cest tak mohou být další podobné soutěže. Po hradech a autech už tak pořadatelé pomalu vymýšlejí úkol pro další ročník.

Marína Dvořáková, Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme