Děti volyňských Čechů z okolí Černobylu přijely na ozdravný pobyt do Česka

Vzdušnou čarou necelých 200 kilometrů od Černobylu leží město Žitomir. V něm dodnes žije řada volyňských Čechů. I po 25 letech trpí děti z této oblasti následky havárie v černobylské jaderné elektrárně. Mají například méně vápníku v kostech a také dýchací problémy. Malá skupinka těchto dětí, často právě volyňských Čechů, se každým rokem jezdí rehabilitovat do Čech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajina je úrodná země, i přesto se odtamtud migruje | Foto: Fotobanka stock.xchng

Právě dnes začíná jejich ozdravný pobyt na břehu Pastvinské přehrady na Orlickoústecku. Pobyt je udělaný tak, aby se dětem co nejvíc líbil.

Takže je to vlastně prázdninový tábor, říká jeden z účastníků minulého ročníku Antaloji z Žitomiru. „Mně se to líbilo. Má výlety, má diskotéku, historii i flétnu i rehabilitace,“ říká lámanou češtinou Antaloji.

Přehrát

00:00 / 00:00

Celý příspěvek Martina Karlíka si můžete také poslechnout

Táborníky pravidelně přijíždí pozdravit i ukrajinský velvyslanec v Praze Ivan Hrycak: „Je to potřeba, aby Ukrajinci věděli, co se děje v Evropské unii, aby to všechno přenesli do své země.“

A protože kromě sportování a her se děti učí i české písničky, budou si moci při slavnostním zakončení tábora 18. srpna zazpívat na rozloučenou.

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme