Děti ze střediska Březejc vydávají své první noviny

Klienti dětského střediska Březejc poblíž Velkého Meziříčí se pustili do novinářské práce. Vydávají první číslo Březejckých novin, ve kterých popisují, jak se mají a co dělají. Svými zážitky, fotografiemi a obrázky oslovili tolik lidí, že původních dvacet výtisků nestačí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klienti dětského střediska Březejc poblíž Velkého Meziříčí se pustili do novinářské práce | Foto: Hana Mikulincová

V dětském středisku Březejc pro děti a mládež s tělesným a mentálním postižením vydávají své noviny.

„Na Březejci je nám hezky, mluvíme tu všichni česky, pořád se tu něco děje, v zimě padáme do závěje, na jaře se radujeme, že už brzy pojedeme,“ předčítá kousek jedné básničky z titulní strany Březejckých novinek Sylva.

Vymysleli ji tady společně, jako téměř všechny příspěvky. Důležitá je třeba rubrika Co se nám podařilo, ukazuje Filip:

Přehrát

00:00 / 00:00

O novinářském úsilí klientů dětského střediska Březejc mluvila Hana Mikulincová

„Třeba mně se podařilo koupit si nové brýle. Moc jsem je potřeboval. Na dálku hůř vidím a teď s těmi brýlemi už je to lepší.“

Do kruhu uživatelů střediska usedá hlava celých novin, vychovatelka Monika Doskočilová:

„Začátek vznikl v jídelně při svačině jednou takhle odpoledne, kdy naše kuchařka Jiřinka vykládala, jak byla navštívit svoji tetičku v domově důchodců a jak tam měli takové krásné noviny a kde bylo, jak mají babičky narozeniny a tak dále. A říkala, proč my nemáme takové noviny tady?“

A první číslo začalo pomalu spatřovat světlo světa. „Důležité tam bylo nadšení, abychom mohli udělat anketu, co se nám podařilo, tak jsme běhali po celém Březejci, zapisovali jsme,“ povídá vychovatelka.

Důležitou roli měla také reportérka Jitka, která zalistovala na zadní stranu, aby ukázala padající kuchařku při cyklistických závodech.

„Do čeho to padá?“ ptá se reportérka.

„Do mraveniště,“ zní smíchem provázená odpověď. „Naštěstí to úspěšně dojela.“

O první číslo Březejckých novinek je v okolí Velkého Meziříčí tak velký zájem, že si je lidé můžou přečíst i na internetu, další jsou v tisku a během prosince vznikne další číslo.

Klienti dětského střediska Březejc poblíž Velkého Meziříčí se pustili do novinářské práce | Foto: Hana Mikulincová

Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme