Dětský tábor u obce Sovolusky na Karlovarsku prověřili hygienici

Letní tábory pro děti patří k tradičnímu koloritu prázdnin. Jen v Karlovarském kraji je v současné době v provozu více než 30 organizovaných táborů. Jejich účastníci jsou z celé České republiky. Stejně jako v minulých letech i tentokrát ale tábory kontrolují hygienici. Ti dnes navštívili třeba dětský tábor na břehu říčky Střely nedaleko Bochova.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tábor u obce Sovolusky na Karlovarsku | Foto: Zdeněk Trnka

Kontroly letních táborů patří k tradiční prázdninové práci hygieniků. „Kontrolujeme jak ubytovací část, potom zajištění hygieny dětí, třeba i mytí rukou po použití toalety, potom stravovací provoz a jídelníček. Jak vypadá, jak potraviny nakupují a skladují,“ říká ředitelka Krajské hygienické stanice v Karlových Varech Jitka Landová.

A právě proto zamířila jedna z kontrol do dětského tábora nedaleko obce Sovolusky na Karlovarsku. Kontrola přišla nečekaně. A táborníci znervózněli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hygienické kontrole na dětském táboře v Sovoluskách přihlížel i reportér Zdeněk Trnka

„Prostě je to běžná součást tábora. Doufáme, že všechno máme v pořádku. Ale vždycky se něco najde. Když budou chtít, tak najdou, to je na takovém táboře vždycky.“ Vedoucí tábora Romana Slámová a další vedoucí zvaný Ferda vedou kontrolu nejprve do potravinového stanu.

Stan má na starosti táborový kuchař Petr, který je v civilu cukrářem na pražském letišti. Na kontroly je tedy zvyklý a překvapený z nich není. „Každé ráno nám vozí čerstvé věci, takže si objednávám přesně na počet a je to sděláno,“ popisuje.

Hygienici postupně kontrolují stany, kuchyň, umývárnu, jídelníček a táborový program. Na suché záchody nemohli zapomenout.

„Máme tady čtyři kadibudky, myjí se a zasypávají každý den. Před záchodem je barel, kde je voda a je tam dezinfekce na ruce. Tábor musí splňovat normy, aby mohl být v provozu. Střevní problémy ale kolikrát nemusí být ze záchoda, stačí taková velká horka. Zatím se nám to naštěstí vyhýbá,“ říká paní Romana.

Vedro je náročné pro táborníky i kontrolu

Z jejích slov je slyšet obavy. A ty ředitelka krajské hygienické stanice Jitka Landová chápe. „Někde jsou problémy, že během tábora třeba přestane být voda ve studni, musejí ji dovážet. Nebo jsou děti nemocné, mají takové ty letní virózy, za které nikdo nemůže,“ vysvětluje.

Tábor u obce Sovolusky na Karlovarsku | Foto: Zdeněk Trnka

V současných parnech jsou náročné jak samotné tábory, tak jejich kontroly. „Jsou tam mladá děvčata, ta práce je i baví, nemohu říct, že by to dělala nerada,“ dodává hygienička Jitka Landová.

Dětský tábor u Sovolusek byl z pohledu hygieniků bez problémů. „Vždycky padne trošku balvan, jestli se něco nenajde. Ale už s tím máme zkušenosti, víme, co a jak. Tentokrát proběhlo všechno v pořádku,“ dodává na závěr Romana Slámová, která na tábory jezdí řadu let. Šéfku táborníkům ale právě letos dělá úplně poprvé.

Zdeněk Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme