Devatenáct obcí v Ústeckém kraji zřejmě čeká omezení poštovních služeb

V 19 obcích Ústeckého kraje se mají letos omezit poštovní služby. Česká pošta chce některé pobočky zrušit, nahradit je mají takzvaná výdejní místa. Změny čekají například na obyvatele Lobendavy na Šluknovsku. Tamní pobočka pošty by měla úplně zaniknout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká pošta (ilustrační foto)

Česká pošta (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

V případě Lobendavy chce Česká pošta pobočku zrušit a zřídit výdejní místo buď v tamním obchodě, nebo v restauraci. To znamená, že by v obci bylo místo, kde by si lidé vyzvedli jen dopisy nebo balíky, a to bez dalších služeb.

Například pan Lukáš z toho ale moc nadšený není. Na klasickou poštu by musel několik kilometrů dojíždět.

„Pro všechno jezdit takovou dálku. Je to třeba jen o tom, že člověk chce vybrat pár peněz nebo poslat složenku a já kvůli tomu budu muset jet několik kilometrů. A ty spoje, to taky není nijak extra, že,“ naráží na problémy Lukáš.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rušení poboček České pošty v Ústeckém kraji natáčel redaktor Jan Bachorík.

Dojíždění vidí jako velký problém i pan Adam. Podle něj s ním budou mít největší problém starší obyvatelé obce.

„Radost z toho určitě nemám. Poštu tady využíváme. Já jsem pojízdný, ale co ti starší? Se spoji je to obtížné, hlavně v tomto počasí. Tady na vesnici pár autobusů projede, ale dopravujte se v tomhle počasí, někde čekat na nějaké spoje,“ říká Adam.

Zima je ve Šluknovském výběžku opravdu dlouhá a tuhá a lidé by se, například kvůli výběru peněz, dostali zpátky domů nejdřív za čtyři hodiny.

„Každá dvacetikoruna, kterou dají za autobus, je pro ty lidi zatěžující a ještě musí přestupovat. Když pojedou ráno v půl deváté, tak aby se dostali domů, přijedou v jednu hodinu,“ vyjmenovává nevýhody starostka Lobendavy Lenka Hausdorfová za nezávislé sdružení.

Podle pošty lidé pobočku příliš nevyužívají

Podle mluvčí České pošty Marty Selicharové ale lidé v Lobendavě tamní poštu příliš nevyužívají. Mít v obci pobočku se proto poště nevyplatí.

„Tam je opravdu minimální poptávka po poštovních službách, takže tam jsme počítali s nabídkou typu výdejního místa jedna,“ tvrdí mluvčí.

Obec ale pobočku chce udržet, a tak nabídla poště svoje prostory s tím, že bude hradit ze svého režijní náklady, tedy vytápění nebo elektřinu. Pak by obyvatelé Lobendavy získali podobné služby jako na klasické poště. Podle Marty Selicharové z České pošty je ale na takové úvahy brzo:

„Tam není otázkou toho, na čí náklady, protože pokud bychom se dohodli na určitém typu pošty v rámci projektu partner, tak samozřejmě my hradíme veškeré náklady, a pokud se týká stěhování, tak opravdu je to předmětem toho jednání a já nechci předjímat, jak ta jednání dopadnou.“

O budoucnosti pošty v Lobendavě na Šluknovsku se má jednat na konci března. Rušení klasických poboček plánuje Česká pošta vedle Lobendavy i na dalších 18 místech v Ústeckém kraji, například v Modlanech na Teplicku, Tisé na Ústecku nebo Strojeticích na Lounsku.

Pošty v Ústeckém kraji, ve kterých se letos budou omezovat služby | Foto: Jan Bachorík

Jan Bachorík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme