Diecézní charita opravila v Chebu chátrající vilu, přemístila do ní sociální služby

Nové sídlo má odedneška sociální dům Betlém, který provozuje Diecézní charita Plzeň v příhraničním Chebu. Své služby teď bude poskytovat v rekonstruované vile Union, která se nachází v blízkosti historické části města.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Union vila v Chebu

Union vila v Chebu | Foto: Tomáš Ivanič

Nové sídlo má odedneška sociální dům Betlém, který provozuje Diecézní charita Plzeň v příhraničním Chebu. Své služby teď bude poskytovat v rekonstruované vile Union, která se nachází v blízkosti historické části města.

Farní charita objekt získala od Chebu zdarma a na opravy zchátralé budovy jí přispěly evropské dotace i stát. Rekonstrukce stála 20 milionů korun a střechu nad hlavou tam najde až 23 lidí. Služby jsou ale rozšířeny i do terénu.

Vila, která byla postavena začátkem minulého století, se v okolí levého břehu Ohře konečně vyjímá v dobrém světle. Ještě před dvěma lety to ale byla chátrající budova plná zbořených trámů a sutin.

Přehrát

00:00 / 00:00

V novém sídle sociálního domu Betlém v Chebu natáčela redaktorka Pavla Sofilkaničová

Smysluplné využití pětipatrového domu bylo rozhodující pro vedení města, když bezplatně vilu převedl na plzeňskou diecézi.

„Tady byl problém, že léta se městu Cheb, ale ani nikomu jinému, nepodařilo najít, jakým způsobem by to mohlo být využito. Takže jsem moc rád, že konečně přišel někdo s myšlenkou, jakým způsobem ten objekt využít, že přišel i s penězi na rekonstrukci a že bude provozovat služby, které je zvyklý a naučený provozovat,“ uvedl starosta Chebu Pavel Vanoušek z ČSSD.

Charita do rekonstruované vily přestěhovala nejenom azylový dům Betlém, ale nabízí tam i další služby.

Dluhová poradna i vzdělávací programy

„Je tady středisko sociální rehabilitace, které vlastně pomáhá s resocializací lidí v terénu. Je tady důležitý projekt dluhové poradny, pracovně poradenské centrum a je tu krizové zařízení, což je ze zákona, na krátkodobou krizovou péči o lidi,“ vyjmenovává ředitel charity Jiří Lodr a doplňuje:

„Máme specifické vzdělávací programy, můžeme vzdělávací programy pro klienty i cílově koupit, můžeme je doprovodit – a to je to hlavní – pobídkou pro zaměstnavatele, kteří s naší pomocí je pod vzájemným vztahem zaměstnávají, a tím se nám lidé dostávají na trh práce a máme z toho poměrně velikou radost,“ přiblížil Jiří Lodr.

Bohaté zkušenosti má v charitní péči mladá Martina Kryslová. S každým klientem vytváří individuální plán, podle jeho cílů a možností.

„Teď mi přišel na mysl jeden klient, začínal na noclehárně v nízkoprahovém denním centru, byl to klient závislý na pervitinu. Prošel azylovým domem, nastoupil ve středisku sociální rehabilitace na pracovní smlouvu. Z azylového domu se dostal do sociálního bytu, který byl Diecézní charity, a teď momentálně u nás ještě pracuje, ale už má svůj vlastní byt a doufáme, že se dostane i do běžné práce,“ popisuje Martina.

Pětipatrová vila Union disponuje devíti dvou až čtyřlůžkovými pokoji. Azylový dům mohou klienti využívat až na rok, v případě potřeby déle.

Pavla Sofilkaničová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme