Díky evropskému projektu začalo na Zlínsku nově podnikat více než 150 žen
Víc než sto padesát nových živností založily ve Zlínském kraji ženy - podnikatelky. Pomohlo jim v tom Asistenční centrum pro podporu podnikání žen, které před sedmi lety založila Regionální hospodářská komora.
Evropskými fondy podporované konzultační služby letos končí. Zájem o ně projevilo na pět set žen. Třetině se povedlo založit vlastní firmu. Například Janě Filimošiniové s chůvami na zavolání a soukromou školkou:
„Pomohli mi, co se týká veškeré orientace na podnikatelském trhu. Jakýkoliv dotaz mi okamžitě, buď e-mailem, nebo po telefonu, byli schopni zodpovědět, a hlavně mi zajistili a pomohli s právní stránkou. To znamená právní služby, právní poradenství. V tomto mi to úplně nejvíc pomohlo.“
„Ceny za ty právní služby, to je hodně velká pálka, protože jsem tam chodila často, tak jsem uvítala, že to bylo v rámci toho asistenčního centra,“ říká Jana Filimošinová.
O činnost Asistenčního centra pro podporu podnikání žen se zajímal redaktor Roman Verner
Typickými klientkami centra jsou podle konzultantky Romany Keglerové ženy, které řeší své různé životní situace:
„Například přišly o zaměstnání nebo jsou po rodičovské dovolené nebo jsou to absolventky středních, vysokých škol. Takže tyto dámy se na nás obracejí právě s tím, že chtějí začít podnikat, ale neví jak.“
Slova Romany Keglerové dokresluje příběh Žanety Fialové, která s podporou hospodářské komory otevřela svatební salon:
„Když jsem se zajímala o práci, která se mně zdála adekvátní, abych nešla moc dolů, tak mi bylo řečeno, že opravdu děti jsou problém. Byť máme školku do čtvrt na pět, i když mám babičku k dispozici,“ popisuje svoji zkušenost paní Žaneta.
A proto přijala nabídku od příbuzné, aby s ní začala podnikat v prodeji a půjčování společenských šatů:
„Byla jsem mile překvapená, kdy opravdu jsme si mohly projít marketing, účetnictví. Jakoukoliv otázku vám zodpověděli. Tady té nabídky se mnou využila i kolegyně v Praze a opravdu nám to hodně pomohlo, dalo další směr a zodpovědělo další otazníky,“ chválí projekt Žaneta Fialová.
Asistenční centrum zahájilo svou činnost v roce 2006. Mezi nové přírůstky podnikatelek podpořených hospodářskou komorou patří i Michaela Anthová a Iva Svačinová. Ty si společně otevřely prodejnu s regionálními potravinami:
„Po patnácti letech, kdy jsem pracovala u úřadu, jsem cítila, že potřebuju změnu. A hledaly jsme s kolegyní obor, kde bychom se mohly uplatnit, co nám ve Zlíně chybí a co bychom rády dělaly. A to byly zdravé regionální potraviny,“ zmiňuje Iva Svačinová.
Klientky asistenčního centra si nejčastěji zřizovaly živnost v oboru služeb, jako je kadeřnictví či kosmetika.