Díky evropskému projektu začalo na Zlínsku nově podnikat více než 150 žen

Víc než sto padesát nových živností založily ve Zlínském kraji ženy - podnikatelky. Pomohlo jim v tom Asistenční centrum pro podporu podnikání žen, které před sedmi lety založila Regionální hospodářská komora.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kadeřnický salon (ilustr. obr.)

Kadeřnický salon (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Evropskými fondy podporované konzultační služby letos končí. Zájem o ně projevilo na pět set žen. Třetině se povedlo založit vlastní firmu. Například Janě Filimošiniové s chůvami na zavolání a soukromou školkou:

„Pomohli mi, co se týká veškeré orientace na podnikatelském trhu. Jakýkoliv dotaz mi okamžitě, buď e-mailem, nebo po telefonu, byli schopni zodpovědět, a hlavně mi zajistili a pomohli s právní stránkou. To znamená právní služby, právní poradenství. V tomto mi to úplně nejvíc pomohlo.“

„Ceny za ty právní služby, to je hodně velká pálka, protože jsem tam chodila často, tak jsem uvítala, že to bylo v rámci toho asistenčního centra,“ říká Jana Filimošinová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O činnost Asistenčního centra pro podporu podnikání žen se zajímal redaktor Roman Verner

Typickými klientkami centra jsou podle konzultantky Romany Keglerové ženy, které řeší své různé životní situace:

„Například přišly o zaměstnání nebo jsou po rodičovské dovolené nebo jsou to absolventky středních, vysokých škol. Takže tyto dámy se na nás obracejí právě s tím, že chtějí začít podnikat, ale neví jak.“

Slova Romany Keglerové dokresluje příběh Žanety Fialové, která s podporou hospodářské komory otevřela svatební salon:

„Když jsem se zajímala o práci, která se mně zdála adekvátní, abych nešla moc dolů, tak mi bylo řečeno, že opravdu děti jsou problém. Byť máme školku do čtvrt na pět, i když mám babičku k dispozici,“ popisuje svoji zkušenost paní Žaneta.

A proto přijala nabídku od příbuzné, aby s ní začala podnikat v prodeji a půjčování společenských šatů:

„Byla jsem mile překvapená, kdy opravdu jsme si mohly projít marketing, účetnictví. Jakoukoliv otázku vám zodpověděli. Tady té nabídky se mnou využila i kolegyně v Praze a opravdu nám to hodně pomohlo, dalo další směr a zodpovědělo další otazníky,“ chválí projekt Žaneta Fialová.

Asistenční centrum zahájilo svou činnost v roce 2006. Mezi nové přírůstky podnikatelek podpořených hospodářskou komorou patří i Michaela Anthová a Iva Svačinová. Ty si společně otevřely prodejnu s regionálními potravinami:

„Po patnácti letech, kdy jsem pracovala u úřadu, jsem cítila, že potřebuju změnu. A hledaly jsme s kolegyní obor, kde bychom se mohly uplatnit, co nám ve Zlíně chybí a co bychom rády dělaly. A to byly zdravé regionální potraviny,“ zmiňuje Iva Svačinová.

Klientky asistenčního centra si nejčastěji zřizovaly živnost v oboru služeb, jako je kadeřnictví či kosmetika.

Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme