Díky novému muzeu v Brdech se lidé dostanou do přísně utajovaných míst minulého režimu

Jeden z nejvíce střežených a nejlépe zabezpečených bunkrů ve Vojenském újezdě Brdy nedaleko Míšova na Plzeňsku se otevřel veřejnosti. Nadace Železná opona v něm vybudovala Atom muzeum a expozice jsou umístěné přímo v bývalém skladu jaderných hlavic. Díky tomu se tak mohou lidé podívat do míst, kam se v letech 1968 až 1990 nedostal vůbec žádný Čechoslovák.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Atom muzeum Javor 51 v Brdech u Míšova na jižním Plzeňsku

Atom muzeum Javor 51 v Brdech u Míšova na jižním Plzeňsku | Zdroj: ČTK

Muzeum Atom vzniklo díky Nadaci Železná opona a především díky třem mužům. Jedním z nich je i Milan Skočovský, který je našim průvodcem:

„Vlastní objekt se jmenuje Javor 51. Byl deklarován jako úložiště jaderných hlavic sovětské armády. Úložná plocha je pod úrovní země, takže navenek je to opravdu nenápadné. Objektu dominují dvojitá šestitunová železná vrata. Vrata měla objekt zabezpečovat před tlakovou vlnou a radiací.“

Přehrát

00:00 / 00:00

V muzeu natáčela Jitka Englová

V objektu je pouhých šest stupňů nad nulou. Relativní vlhkost se pohybuje okolo 90 procent.

Autorem obrazové části expozice je Milan Linhart. „Jsou zde celkem čtyři expozice. Jedna z nich představuje studenou válku, druhá sovětský atomový program, další americký atomový program a poslední je o mírovém využití atomu,“ říká průvodce.

V celé východní Evropě bylo 24 podobných skladů na dvanácti místech. Dochoval se ale pouze ten v Míšově a našel své využití i po odchodu sovětské armády.

„Když se dělilo Československo, uskladnilo se zde asi 700 tun peněz staré měny. Krátce nato se hledal objekt, kde by se uskladnily ostatky 4000 vojáků wehrmachtu. Ty tady byly uskladněny asi sedm let než je u Chebu pohřbili. Zřejmě díky tomu objekt nepodlehl devastaci. Čili je to unikátní místo,“ dodává Václav Vítovec z Nadace Železná opona.

Atom muzeum bude až do konce září otevřené každou sobotu. Kvůli omezené kapacitě je ale dobré si návštěvu rezervovat předem.

Jitka Englová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme