Díky teplé zimě je většina zvířat v plzeňské zoo ve venkovních výbězích

Letošní zima je zatím velmi netypická. V kalendáři je sice leden, za okny ale jaro. Nezvykle teplý začátek zimy nezaskočil jen lyžaře, probouzí se i příroda, kvetou některé keře a stromy, aktivnější jsou i zvířata. Například v plzeňské zoologické zahradě je i teď překvapivě většina zvířat ve venkovních výbězích.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šimpanzice v Zoo Plzeň

Šimpanzice v Zoo Plzeň | Foto: Zoo Plzeň, Jaroslav Vogeltanz

Čtyřletý lev Mates se spokojeně vyhřívá na sluníčku už v dopoledních hodinách a z povzdálí ho sleduje i lvice Blanka.

„Tady kolem Afrického pavilonu je několik skupin výběhů po sobě. Zvířata mohou chodit ven i dovnitř, vidí, že už v devět hodin je slunce,“ ukazuje mluvčí zoo Martin Vobruba.

Na kamenech ve výběhu spokojeně odpočívá šakal, nedaleko si hraje rodinka mangusty liščí. Venku jsou k vidění také lemuři vari, šťastní jsou i šimpanzi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejen v plzeňské zoo natáčela reportérka Monika Zettlová

Podle Martina Vobruby jde o zvířata, která by během pravé zimy trávila většinu času v pavilonech. Naopak pro volně žijící zvířata není takto teplá zima ničím mimořádným.

„Kromě teploty hraje roli i délka dne, takže většina živočichů má standardní zimu,“ vysvětluje Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů v Plzni a pokračuje:

„Všechno se odvíjí od toho, jak je dlouhý den. Proto ptáci nehnízdí, nezpívají, maximálně ve městech, kde je umělé osvětlení. V divoké přírodě fungují normální zimní pravidla.“

Někoho by možná mohlo zmást, když teď zahlédne mláďata zajíců. „Je ale třeba si uvědomit, že ti je už v lednu normálně mají, i když je sníh a je třeba minus deset. Když teď někdo najde malého zajíce, neznamená to, že se příroda zbláznila, že je jaro,“ tvrdí Makoň.

Chřipková epidemie může nastat

V teplém počasí se daří i virovým onemocněním, podle plzeňského epidemiologa Petra Pazdiory ale zatím nejde o nic dramatického.

„Prakticky po celé Evropě je zatím klidná situace z hlediska té klasické chřipky. Ostatní virová onemocnění se vyskytují také v poměrně malém počtu,“ říká. Bez ohledu na počasí ale musíme počítat s tím, že epidemie chřipky může ještě dorazit.

„Určitě v lednu, únoru se tady objeví celá řada onemocnění dýchacích cest, ať už budou vyvolána bakteriemi, nebo viry,“ dodává lékař.

Padají teplotní rekordy

Mimořádně teplý začátek roku přinesl i nové teplotní rekordy. Například v Klatovech naměřili až neuvěřitelných14,5 stupně Celsia. Proč je vůbec teď v zimě tak teplo?

„Je to způsobené tím, že nad britskými ostrovy se neustále obnovovala tlaková níže a na její přední straně sem proudil teplý vzduch. Ale to, že sem proudil tak dlouho, obvyklé není,“ říká plzeňský klimatolog Jiří Hostýnek.

A zoufale málo je také srážek, ať už dešťových nebo sněhových. „Od 9. prosince se žádné sněhové srážky nevyskytly a v podstatě v současnosti skoro není přírodní sníh.“ Podle klimatologa Jiřího Hostýnka se ale prý lidé nemusí bát, že by podobně teplá zima teď byla každý rok.

„My věříme, že je to spíš nějaký ojedinělý jev, určitý extrém, který se prostě vyskytne jednou za nějakou delší dobu, řádově deset až dvacet let,“ dodává. A ani letošní zima ještě zdaleka neřekla poslední slovo. Sněžit by mělo i v nižších polohách už příští týden.

Monika Červená Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme