Diskuze o soužití v Novém Boru proběhla bez zástupců menšiny

Veřejný Hyde Park, na kterém se diskutovalo o soužití majority a minority, se dnes v podvečer uskutečnil v Novém Boru na Českolipsku. Pozvaná byla jak majorita, tak minorita. Z romské komunity nedorazil nikdo, za město přišli diskutovat tři zastupitelé, ostatních lidí nepřišlo mnoho.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sport bar - Nový Bor

Sport bar - Nový Bor | Zdroj: ČTK

Slovy o tom, že jde o to, zbavit se nálepky mačetového města a že je potřeba začít situaci nějak řešit, zahájil novoborský Hyde Park jeden z jeho organizátorů Pavel Danys, prezident spolku Boráci Borákům. V sále se rozpoutala živá diskuse, dvacítka přítomných lidí se rozdělila na několik názorových táborů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nový Bor-debata-soužití.mp3

"My jsme sem přišli podpořit pana starostu, protože víme, že jsou tady na něj vyvíjeny určité tlaky, aby z místa i odstoupil a myslím si, že by to pro město nebyl vůbec přínos. Nám je líto, že tu není a tohle se nám už asi poslouchat ani nechce," popisuje jedna z místních obyvatelek, která odešla z Hyde Parku nedlouho po jeho zahájení.

Má za to, že takto se spory ve městě nevyřeší. Jsou totiž dlouhodobé, jak říká i další místní žena.

"Problém s Romy je tady opravdu hodně let. Nás okrádali. Vždycky po nás chtěli hodinky, takovýhle cetky, když jsme byli malí a teď je to neustále to samý, chtějí cigarety. Ale je to tady prostě rok co rok, léta letoucí," říká posluchačka diskuze.

S tím, že jsou novoborští Romové nepřizpůsobivý a jsou s nimi problémy, ale nesouhlasí Robert Uksa. Je majitelem sklářské firmy a ve svém podniku Romy zaměstnává.

ČTĚTE TAKÉ: Česko-romské sdružení chce změny ve vedení Nového Boru a Cvikova

"Jsou lidi, kteří chtějí pracovat a nezáleží na barvě pleti. U mě je spousta lidí, kteří mají tmavší pleť a pracují a problém s nimi žádný nemám. Plus u mě pracují odsouzení, kteří jsou taky Romové. Jsem s nimi absolutně spokojený," říká Robert Uksa.

Mnoho místních lidí ale nevěří, že většina Romů pracovat a začlenit se do společnosti opravdu chce.

Romové na Hajdpark nepřišli. Což je podle pořadatele Aleše Zvěřiny škoda, protože lidé pak mají za to, byť třeba neprávem, že s minoritou se o ničem diskutovat skutečně nedá.

Pavel Cyprich, Šárka Škapiková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme