Dítětem třásla, přestalo dýchat a zemřelo. Matka z Děčína má jít na osm let do vězení, rozhodl soud

Ústecký krajský soud ve čtvrtek poslal na osm let do vězení ženu z Děčína za to, že způsobila smrt své malé dcery. S měsíčním kojencem podle soudu opakovaně třásla. Dítě zemřelo v důsledku vážných poranění mozku, mimo to mělo i zlomeniny nohou. Jednadvacetiletou ženu, která má ještě jedno dítě, uznal vinnou z těžké újmy na zdraví s následkem smrti. Rozsudek není pravomocný, obžalovaná si ponechala lhůtu pro odvolání. Podle právní kvalifikace případu ženě hrozilo až 16 let vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Případ se odehrál loni v létě. Žena podle verdiktu se svou tehdy měsíční dcerou opakovaně třásla. Dítě přestalo dýchat a záchranná služba ho odvezla na specializované pracoviště do ústecké nemocnice, kde i přes intenzivní péči lékařů po měsíci zemřelo.

Lékaři odhalili několik různě starých poranění mozku, které podle znalců způsobilo třesení dítětem. Holčička měla také zlomené obě nohy. Podle soudu ubližovala dítěti opakovaně.

„Ze znaleckých posudků toto vyplývá, neboť úrazové změny, které tam byly nalezeny, byly různého stáří. To znamená, že vznikaly v různých dobách a vždy stejným mechanismem, takže to třesení muselo být opakované," řekl předseda trestního senátu Jiří Bednář.

Žena před soudem nevypovídala, v závěrečné řeči řekla, že skutku lituje. „Nevěděla jsem, že takový syndrom (baby shaken) existuje. Kdybych to věděla, tak to nikdy neudělám. Netřásla jsem s ní moc," řekla žena.

Soud ale toto vyjádření odmítl. „Je samozřejmé, že člověk nemusí vědět o existenci takového syndromu. Nicméně podstatné je, že každý člověk, který měl někdy v ruce dítě, určitě ví, že s tím dítětem je potřeba zacházet opatrně," konstatoval Bednář.

„Měsíční dítě hlavičku nemá fixovanou a při nezpevněném pohybu, kdy hlavička není fixována, může dojít k takovému následku. Každý, kdo takové dítě v ruce měl, to musí vědět. Paní obžalovaná nebyla prvorodičkou, nebylo to její první dítě, to znamená, že měla i zkušenosti se zacházením s dítětem," vysvětlil předseda trestního senátu.

Advokát obžalované žádal překvalifikování případu na usmrcení z nedbalosti, k tomu ale podle Bednáře nebyl důvod. Ženu soud poslal do věznice s dozorem, zároveň jí uložil zaplatit zdravotní pojišťovně náklady na léčbu dcery, které za pět týdnů dosáhly milionu korun. Státní zástupce, který navrhoval trest na spodní hranici trestní sazby, se práva na odvolání vzdal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme