Divadelní spolek DivaDno pomáhá lidem bez domova v návratu do společnosti

Lidé bez domova, kteří v současné době hlásí počasí v televizi, hrají také divadlo. Divadelní spolek, kde působí, se příznačně jmenuje DivaDno. Po pravidelné zkoušce se totiž většina z herců nerozejde domů – nemají kam. V souboru jsou lidi bez domova, ohrožení bezdomovectvím nebo ti, kteří s ním mají zkušenost. Stejnojmenné občanské sdružení si dává za cíl těmto lidem pomáhat a začlenit je zpět do společnosti. A to se jim daří.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Také hlediště čekají opravy

Také hlediště čekají opravy | Foto: Roman Verner | Zdroj: Český rozhlas

Každá změna v novém scénáři je živě diskutovaná, členům DivaDna na výsledku záleží. Je vidět, že soubor je živý organismus, kam se klienti nechodí jen ohřát nebo zabít čas. Divadlo jako terapie funguje v mnoha směrech. Pomáhá získat sebevědomí a pravidelné zkoušky dávají pocit jistoty. Klient musí splnit několik podmínek.

„Chodit včas na zkoušky, naučit se scénář, umět zapomenout na chvíli na situaci, ve které se ocitnou, umět vystoupit před lidmi. Musí se naučit to, že jeden za druhého nese tu odpovědnost,“ vysvětluje Jan Malec, který se stará o fungování souboru, a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Do DivaDna zavítala reportérka Zuzana Márová

„To, co hrajeme, je také jejich vlastní zpověď. Tudíž naučit se říkat ty věci tak, jak jsou, bez toho, aby si je přikrášloval. Na základě vlastní zkušenosti mohou ostatní varovat před tím, jak snadno se lze na to dno dostat. A to mu pak může pomáhat v běžném životě.“

Skladba repertoáru, se kterým soubor objíždí i školy, je různorodá. Hry píšou sami klienti, ale hrají i všeobecně známá díla s nějakým silným poselstvím. Jedna z her se jmenuje Experti.

„To jsou vlastní zpovědi jednotlivých herců, kteří tam hrají. A je to v podstatě tak, že tam je skupina lidí, každý z nich je specializovaný na nějakou závadnou činnost. Jeden nemá vzdělání, druhý je gambler, třetí bývalý narkoman, čtvrtý alkoholik, pátý je flákač. A teď spolu sedí a povídají si, co je nejlepší na to, aby si člověk úplně zničil život,“ popisuje Malec.

Pomoc s návratem do života

Ambice sdružení vracet lidi zpět do společnosti není jen frází. Důkazem je třeba Tonda. Je v souboru v podstatě služebně nejstarší. Na ulici strávil čtyři roky. Teď má byt a pracuje jako pečovatel v sociálních službách. Zůstává v souboru i přesto, že už se mezi lidi bez domova nepočítá.

„Divadlo bylo opravdu docela důležitá věc, která mi pomohla k tomu, abych se dostal někam dál, výš. Když tím, co předvedu na jevišti, dokážu pomoct aspoň jednomu člověku, který najde v životě nějaký smysl, tak je to velmi významná a důležitá věc,“ tvrdí.

I druhý příběh má šťastný konec. Petr Bláha už také bydlí, společně se svojí ženou, se kterou se potkal na ulici. Tam ho dostaly automaty. Divadlo mu prý pomáhá s ostychem a v komunikaci.

„Já jsem chodil k panu Vyskočilovi na DAMU, mám tři roky. Pomohlo mi to v tom, že jsem se naučil vystupovat,“ říká. Hra Experti bude k vidění 18. prosince v Domě čtení Městské knihovny v Ruské ulici.

Zuzana Márová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme