Divadlo evropských regionů letos nenabídne venkovní koncerty na Kavčím plácku

V Hradci Králové pokračuje 21. ročník festivalu Divadlo evropských regionů. Jeho součástí je také Open air program, který na čtrnácti scénách nabídne více než 300 různých vystoupení. Mezi tradiční místa venkovní části festivalu patří i Kavčí plácek nedaleko Malého náměstí. Letos tam diváci najdou divadelní stan. Po deseti letech ale nebude na místě ani jeden venkovní hudební koncert.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radim Hladík | Foto: Milan Mošna

„Loni tady bylo šapitó i koncerty zároveň a byla to výborná spolupráce. Hráli jsme do deseti, skončili jsme a začalo šapitó. Byla to krásná symbióza,“ popisuje Josef Podhajský, který koncerty v minulosti organizoval.

Přehrát

00:00 / 00:00

Festival Divadlo evropských regionů letos nenabídne venkovní koncerty na Kavčím plácku. Podrobnosti zjišťoval redaktor Ondřej Vaňura

Během deseti let hráli na Kavčím plácku při Divadle evropských regionů například Vladimír Merta, Jaroslav Hutka nebo Radim Hladík s Blue Effectem. Koncerty navštěvovalo až 300 lidí. Teď musí být akce uvnitř zdejší galerie, kam se vejde 50 diváků.

„Důvody mi připadaly zástupné. Jeden z hlavních byl, že ta muzika nepovznáší ducha a nehodí se k divadelnímu festivalu,“ uvádí Podhajský. Zaznamenal prý celou řadu negativních reakcí.

„Reakcí je spousta. Některé se nedají ani moc komentovat, ale možná je dobré podívat se na facebook, kde komentáře jsou. Co si myslím já, je jedna věc, co si myslí lidé, je podstatnější, protože sem chodili,“ dodává.

O grantu jsme nevěděli, říká Erbsová

Podhajský také poukazuje na fakt, že se o vyškrtnutí z programu dozvěděl až v březnu, kdy měl získanou dotaci 15 tisíc korun od královéhradeckého magistrátu. Ředitelka Open air programu Martina Erbsová ale namítá, že organizátoři o grantu nevěděli.

„Pan Podhajský nás nikdy neseznámil oficiálním způsobem s tím, že si podává grant. Neměli jsme informaci, že nějaký grant je. Nejprve by se měl domluvit s námi, že podává grant, co tam bude a jakou má koncepci,“ podotýká Erbsová.

Hlavním důvodem, proč letos koncerty na Kavčím plácku nejsou, je podle ní špatná komunikace s Josefem Podhajským a také větší zájem divadelníků.

„Důvod je jednouchý – nedohodli jsme se. Do Open air programu se nám hlásí čím dál tím více divadelních souborů, které chtějí hrát, a vlastně i dalších organizací, které se chtějí představit. Proto jsme se rozhodli, že na Kavčí plácek bychom rádi navrátili divadelní šapitó, které tam původně stávalo,“ vysvětluje ředitelka Open air programu.

Letos bude týden hudebních produkcí na Pivovarském náměstí. Erbsová ale nevylučuje, že se hudební koncerty v budoucnu na Kavčí plácek vrátí.

Ondřej Vaňura, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme