Dlouhá zima ohrožuje i chovy včel. Včelaři předvídají ztráty

Včelaři toužebně čekají na jarní slunečné a teplé počasí. Dlouhá zima totiž může včely kriticky oslabit a způsobit jim zdravotní potíže.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sníh a mráz nepustí včely z úlů (ilustrační foto)

Sníh a mráz nepustí včely z úlů (ilustrační foto) | Foto: Roman Verner | Zdroj: Český rozhlas

V okolí Zlína je stále šedo, mrazivo a nic nepřipomíná začátek dubna. Bez nálady je proto i dlouholetý propagátor včelaření Josef Okál ze Štípy.

„Není pro ně příroda tak příznivá, aby se mohly vyprášit pořádně, aby si mohly donést pylu, aby si mohly donést už vodu, nektar a tak dál, takže jsme smutní zároveň se včelami,“ říká Okál.

Zmíněné vyprášení, tedy vyprázdnění zažívacího traktu, je pro přezimující hmyz nezbytné a čím déle setrvává v úlu, tím více hrozí nebezpečné onemocnění, vysvětluje Petr Jínek z Krajské veterinární stanice ve Zlíně:

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak to vypadá s chovy včel na Zlínsku natáčel Roman Verner

„To nejobávanější je nosema apis, čili nosematóza, protože při ní je možnost, že ve včelách, které nejsou vyprázdněné, může dojít k přemnožení původců nákazy a tato nákaza prakticky zeslabuje včelstva. Jejich rozvoj bude pak v jarních měsících dosti problematický.“

Kromě nemocí ale hrozí špatně vybaveným včelstvům i vyhladovění, upozorňuje chovatel Josef Okál:

„Už spotřebovávají zásoby, které mají a když včelaři nedali včelám dostatek zásob, tak je nebezpečí, že včely na nedostatek zásob můžou uhynout. Druhá věc je, že rozvoj včelstev je tímto chladem, tou dlouhou zimou zpomalený, takže jak se oteplí, tak nebudou včely možná v takové síle a v takové vitalitě, aby mohly začít plnit funkci, kterou v přírodě mají.“

Chovatelé teď příliš množností, jak včelám pomoci nemají. „Pokud bude chladno, tak se včely k zásobám nedostanou. Včelař ale může udělat taková opatření, že přisune zásoby, které v úlu ještě zbyly, blíž k hnízdu, aby si včely mohly ty zásoby vzít a mohly se podle toho pěkně rozvíjet,“ dodává Josef Okál.

Už loni způsobilo špatné jarní počasí problémy se snůškou medu, kterého je teď nedostatek. Ceny u prodejů ze dvora proto vzrostly v průměru o třicet korun za kilogram.

Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme