Dlouhodobě nezaměstnaní na Rychnovsku pracují pro obce v rámci projektu Vzájemná pomoc

Deseti dlouhodobě nezaměstnaným pomohlo k práci Sdružení Splav ze Skuhrova nad Bělou. Pět žen a pět mužů z Rychnovska dělá různé především venkovní práce – řežou větve, pracují v zahradách, likvidují náletové dřeviny či sekají trávu. Pracovní místo získali díky projektu Vzájemná pomoc, který je podporovaný z Evropského sociálního fondu a který má za cíl usnadnit přístup k práci nezaměstnaným nad 50 let a dlouhodobě nezaměstnaným.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

motorová pila

motorová pila | Foto: Elena Horálková

Pan Pavel ze Skuhrova nad Bělou byl bez práce rok, tento rok práci má. „Člověk aspoň ten rok něco dělá, není doma,“ říká. Nejdřív však prošel školením – na práci s pilou, křovinořezem, na zahradnické či sadařské práce.

Pan Pavel a devět dalších lidí práci získalo díky projektu Vzájemná pomoc. „Ta vzájemná pomoc spočívá v tom, že jednak my pomáháme těm nezaměstnaným, a ti nezaměstnaní pak pomáhají v obcích,“ popisuje koordinátor projektu Vladimír Bukovský ze Sdružení Splav.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Kristýna Štanderová

Čtyři z pracovníků pomáhali například v Záměli na Rychnovsku. „Pletí, sekání trávy, prořezávání zeleně, stromů, pálení, úklid veřejného prostranství, obec hradí jenom benzin a olej do mechanizace,“ vysvětluje starosta Záměle Josef Novotný.

Paní Eva ze Solnice pracovala roky jako účetní. Pak o práci přišla a tři roky byla v evidenci úřadu práce. Tento rok ji zaměstnává Sdružení Splav. Co bude dál, neví. Ale ráda by našla tu práci, kterou dělá teď.

„Měla jsem rekvalifikační kurz na motorovou pilu, na křovinořez, zahradnické práce i floristiku. Ráda bych našla takovou práci, je to na čerstvém vzduchu, je to něco úplně jiného, než jsem dělala předtím, a mám čistou hlavu, strašně se mi to líbí,“ říká.

Projekt Vzájemná pomoc skončí na konci roku, kdy tradičně přibývá nezaměstnaných právě kvůli končícím sezonním pracím. Dotace na prodloužení projektu Sdružení Splav nezíská, ale osloví obce, ve kterých jeho zaměstnanci pracovali, jestli by je nějakou formou nezaměstnaly.

Kristýna Štanderová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme