Dnes je pátek třináctého, podle pověr nešťastný nebo smolný den
Pátek třináctého bývá označován jako nešťastný nebo smolný den. Kořeny samotné pověry jsou přitom stále nejasné. Většina lidí sice bere toto datum s nadsázkou, někteří jsou ale v tento den opatrnější.
Skládat zkoušku, mít svatbu nebo skákat s padákem - to jsou aktivity, kterým se lidé v pátek třináctého většinou vyhýbají obloukem. Může se ale stát, že obava z hrozícího neštěstí přeroste ve vážný problém.
„No já si myslím, že normální je to v případě, že si v kalendáři všimnu, že je pátek třináctého, tak si řeknu: jéje, pro někoho je to smolný den, tak si dám alespoň pozor, aby mně třeba někdo neublížil,“ říká primář psychologického oddělení Vojenské nemocnice v Brně Jiří Brančík.
Současně ale dodává, že podobný strach může mít i vážnější podoby. „Pokud to přeroste hranici takové nějaké normy, že by třeba člověk nešel ten den do práce a našel by si nějakou omluvenku či nebo výmluvu, to už mu pak komplikuje život, to už tu normu podle mě překračuje,“ uvádí.
Jednou z profesí, která bývá tradičně spojována s pověrčivostí, jsou herci. Jak ale potvrzuje herec Městského divadla v Brně Robert Jícha, s konkrétními daty jejich obavy obvykle spojovány nejsou.
„Já se opravdu nebojím, ale stát se to samozřejmě může, ale jak říkám, budu to mít na co svézt. Jinak si ale myslím, že jsou herci pověrčiví na úplně jiné věci. Nejí se na jevišti, pokud to samozřejmě nevyžaduje role, nedávám boty v šatně na stůl, nepíská se v divadle, prostě celá řada takových pověr,“ popisuje.
Pověra o černém pátku třináctého může vycházet buď z křesťanství, kdy byl na Velký pátek ukřižován Ježíš, nebo z Francie čtrnáctého století, kdy právě v pátek 13. října roku 1307 začalo pronásledování templářských rytířů.