Do betonové Haničky se návštěvníci dostanou i v zimě

Většina památkových objektů se na zimní období uzavírá. Tvrz Hanička v Orlických horách, která je součástí předválečného opevnění budovaného ve třicátých letech minulého století, je ale přístupná po celý rok. Návštěvníci mohou projít nejen podzemní chodby, ale i tři ze šesti povrchových objektů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dělostřelecká tvrz Hanička

Dělostřelecká tvrz Hanička | Foto: Aleš Spurný

"Teď jdeme 98 schodů do podzemí, což vyrovnává zhruba rozdíl podlah asi 18,5 metru a je to vlastně naprosto původní schodiště, které je tady samozřejmě od doby výstavby objektu," říká vedoucí muzea Pavel Minář.

Půl druhého kilometru podzemních chodeb a sálů leží v hloubce až 36 metrů pod úrovní terénu.

Návštěvníci by si měli k jejich prohlídce, včetně vstupní expozice, nechat dostatek času, nejméně půldruhé hodiny. Vše pěšky, až na výjimku.

Přehrát

00:00 / 00:00

V pevnosti Hanička natáčel redaktor Bohuslav Štěpánek

"Je možno využít výtah. Pokud máme předem objednaný návštěvníky s tělesným postižením a vozíčkáře, tak jsme schopni je dostat do podzemí a de facto celou trasu v podzemí jsme schopni s nimi absolvovat, pouze to pro nás znamená to, že musíme zajistit účast druhého průvodce, který potom při skončení výstupu z podzemí se s nimi musí vrátit a vyvézt je výtahem nahoru," popisuje Minář.

Většina prostor je přístupných, ale správa muzea chce Haničku, na které se podepsalo ostřelování Němci i zásahy socialismu, v některých detailech dále obnovit.

"Vlastně poměrně jednoduchou úpravou tu střeleckou místnost, to je vstup do zvonu původního, pancéřového, který je dneska vytržen, je možný to vrátit téměř do původního stavu,“ zasní se Minář.

Některé prvky jsou poničené, jiné například zazděné.

Odměnou za čas strávený procházkou v podzemí a na povrchu je vám návrat o několik desetiletí zpět do historie. Prohlídka pokračuje i na povrchu.

Největší v celé zemi

"Jinak, co se týče tohoto objektu, tak to, že je největší na Haničce, znamená zároveň, že je největší v celé republice,“ dodává vedoucí muzea.

„Pět tisíc šest set metrů kubických, téměř, uloženo, železobetonu. Objekt se betonoval nadvakrát, jeho velikost už neumožňuje dělání najednou, takže dilatační spára je tam na svislo vedle pravého děla, tam vidíte takovej černej asfalt. A co se týče vyzbrojení - houfnice ráže 100 milimetrů – nedodány," vypočítává.

Jestli se tedy chystáte v zimě do Orlických hor na běžky, zkuste si najít trasu právě k pevnosti Hanička. Stačí tam dopředu zavolat a udělat si výlet do historie.

Bohuslav Štěpánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme