Do brněnských ulic se na zkoušku vydal další elektrobus

Na první zkušební jízdu hromadné dopravy v Brně se dnes vydal další elektrobus. Dopravní podnik chce během léta vyzkoušet celkem tři různé typy a po vyhodnocení výsledků se rozhodne, který z nich a v jakém množství případně zakoupí. Chce přitom využít dotaci unijního programu Civitas na podporu ekologické městské hromadné dopravy. Právě testovaný model bude na různých linkách jezdit až do 19. srpna, cestující budou požádáni o vyplnění anketního lístku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektrobus v brněnské ulici | Foto: Ivan Holas

Oproti běžnému autobusu je elektrobus nejen ekologičtější, ale i výrazně tišší. První dva testované modely přesto nejsou ideální - kapacita baterií zatím neumožňuje celodenní provoz. Proto by asi byly využity jen pro méně frekventované spoje, například pro turisty.

„Vozidla mají problém nejenom s dojezdem, ale v zimním období i s vytápěním, kdy to čistě z elektrické energie, která je obsažená v akumulátorech, nejde ustát. Takže by tam musel být nějaký pomocný zdroj - buď nafta, nebo plyn,“ vysvětluje vedoucí technického provozu trolejbusové dopravy Marian Šach.

Zmíněné nedostatky by nemusel mít třetí testovaný elektrobus, který do Brna v září zapůjčí Dopravní podnik z Vídně. Umožňuje totiž dobíjet baterie nejen ze stojanů, ale během pauz i z trolejového vedení.

„Vzhledem k tomu, že trolejbusová síť v Brně je jedna z nejhustších v Evropě a vedení po celém Brně je velice kvalitní, můžete tento typ elektrobusů v Brně dobře využít a vyzkoušet,“ dodává mluvčí Dopravního podniku města Brna Linda Hailichová.

Ivan Holas, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme