Do Heřmanic se rok po povodních vracejí dobrovolníci

V Heřmanicích na Frýdlantsku loni touto dobou uklízeli po katastrofálních povodních. Rozvodněná řeka Oleška vzala před rokem život jedné ženě, strhla sedm domů a způsobila další škody za desítky miliónů korun. Tehdy při obnově vesnice pomáhaly stovky dobrovolníků a místní jsou jim dodnes velice vděční. Pozvali je, aby jim ukázali obnovenou obec a zavzpomínali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Stříbrný, starosta Heřmanic | Foto: Karel Michal

„Dobrovolníci, hodně práce udělali, furt chodili: chcete pomoct. Tak poctiví lidi, pracovití, že to opravdu rovnali, ne že by hodil lopatou a šel,“ chválí pomoc lidí z celého Česka žena, která bydlí nedaleko domu, jehož kus rozdivočelý proud utrhl a odnesl z něj sousedku. Smutní po ní dodnes.

Při vzpomínkové akci ale dnes chtějí hlavně lidé opět vidět po roce své přátele. „Při povodních jsme je neznali, ale po povodních jsme přátelé a máme známé v celé České republice. Ti přijedou a připomenou si s námi vzpomínky, ale spíš budeme vzpomínat na to dobré než na to špatné,“ zdůrazňuje starosta Vladimír Stříbrný.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Heřmanicích na Frýdlantsku natáčela redaktorka Ivana Bernáthová

Vesnice je podle něj jiná než byla před povodní – chybějí v ní domy, přibyly volné plochy, kde už nebude možné stavět. Obec teď čeká výstavba nových mostů a oprava silnice. Už dnes se budou radovat děti, které dostanou nové hřiště a hasiči, kteří pokřtí zbrusu nový zásahový vůz.

„Sbor nikdy žádnou novou techniku neměl, vždycky byla nějaká starší, takže pro nás je to de facto, jako když otevřete jeskyni s pokladem,“ přirovnává Stříbrný.

Součástí Ročního zúčtování bude i otevření výstavy fotografií Heřmanice včera a dnes.

Ivana Bernáthová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme