Do herny i s dopravou zdarma. Omezení hazardu v Brně vede k jeho rozvoji za městem

Loňské omezení hazardu v Brně vede k jeho rozvoji za městem. Zcela nové kasino vzniklo třeba na Rohlence v katastru Jiříkovic a nová herna roste také v Popůvkách u Brna. Přestože hazard obcím přináší nezanedbatelné příjmy, ne všude jsou ochotní tyto provozovny snášet. Stavbu kasina lidé v referendu nedávno odmítli v Podolí u Brna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Herna, videoterminál (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Motorest Rohlenka se nachází u dálnice D1 ve směru na Ostravu.

Dlouho tu byla malá herna s asi deseti výherními automaty. Loni vznikla těsně vedle zcela nová velká herna s asi padesátkou videoloterijních terminálů a také s elektronickou ruletou.

To, že jde o důsledek hazardní prohibice v Brně, je zřejmé – už třeba z toho, že provozovatel organizuje bezplatný odvoz hráčů z Brna a do Brna.

Hernu mají i v motorestu Devět křížů, který se nachází u D1 směrem na Prahu.

Funguje tu už asi 15 let. Množství hracích automatů se tu sice nijak výrazně nezvedlo, podle slov místní obsluhy však v posledním roce chodí hráčů víc. Jde však prý ve většině případů o lidi, kteří loterii berou jako zábavu a mohou si to dovolit – už jen proto, že jediná možnost, jak se tam dostat, je autem.

Příjmy do rozpočtu

Obce, u kterých se tyto provozovny nacházejí, s tím ve většině případů nemají problém. Například v Jiříkovicích, pod které patří Rohlenka, jsou provozovny s hazardem asi dva kilometry od samotné obce.

Pro radnici navíc automaty znamenají příjemné přilepšení do rozpočtu. Loni to byl například „bonus“ dva miliony korun, což je čtyřnásobek toho, na co byla obec zvyklá před vybudováním nového kasina.

„Většinou jsme to dávali, a máme to v plánu i nadále, na podporu organizací, jako je Sokol, Orel a třeba i Sdružení rodičů a přátel školy – prostě kdo dělá nějaké sportovní a kulturní akce nebo akce pro děti. A my je samozřejmě pořádáme také,“ vysvětluje starosta Jiříkov Rudolf Staněk, na co peníze jdou.

Ještě víc – asi tři miliony korun ročně – dostává malá obec Zálesná Zhoř, na jejímž katastru leží jižní polovina již zmíněné odpočívky Devět křížů.

Tam tvoří příjmy z hazardu téměř polovinu celého hospodaření obce. Radnice z těchto peněz například vyměnila ve všech domech kotle na nové ekologické nebo opravila kanalizaci.

Co se týká celkových příjmů z hazardu, je na tom na jihu Moravy nejlépe pořád ještě Brno, kde končí platnost starých licencí.

V příjmech z hazardu přepočtených na jednoho obyvatele pak vedou Chvalovice na Znojemsku – a to díky velkým kasinům v Hatích u hranic s Rakouskem. Tamní radnice dostane v přepočtu na obyvatele 163 tisíc korun ročně, což je nejvíc nejen na Moravě, ale i v celé České republice.

ČRo, Tomáš Jelen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme