Do Hradce Králové se v létě vrátí festival technohudby

Na královéhradecké letiště se po několika letech vrací techno festival. Pleasure Island, který skončil řadou stížností na hluk a přestěhoval se na letiště do Roudnice nad Labem, nahradí letos v srpnu festival taneční hudby The Sun Festival. Konat se má v srpnu a doslova nezadržitelného techno zvuku se bojí lidé, kteří žijí v okolí letiště.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Metalový hudební festival Brutal Assault v Jaroměři - Josefově | Foto: Ondřej Vaňura | Zdroj: Český rozhlas

„Stojíme před naším domem a zhruba kilometr vzdušnou čarou je umístěn Festival park a samozřejmě letní měsíce znamenají velké zatížení pro naše obyvatelstvo. Protože samozřejmě je to hluk, je to i tranzit těch lidí," říká předsedkyně místní samosprávy v Pouchově Věkoších Hana Špatenková, která stojí na zahradě svého domu. Doba letních hudebních festivalů je pro ni očistcem.

„Poměrně nepříjemné asi nižší polohy a bubnování , které prostupují zdí. Tak minimálně, co pro to lidi můžou udělat, je, že zavřou okna. A aby mohli spát, tak opravdu, tak to je snad minimum. Ale vůbec ani tohle nezaručí, že mají na spaní klid.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O návrat festivalu technohudby do Hradce Králové se zajímal Jiří Fremuth

Právě poslední technofestival na královéhradeckém letišti skončil řadou stížností na hluk. Taneční hudba má totiž mimořádnou schopnost šířit se a obtěžovat lidi třeba až ve 30 kilometrů vzdálených vesnicích.

„Nízké frekvenční hluky mají mnohem větší šiřitelnost jak do vzdálenosti, tak i průniku překážkami. To znamená, běžný hluk se třeba zastaví o okno, zastaví se o zeď, kdežto tyto nízké frekvenční hluky proniknou domem a vlastně objeví se v místnosti, když to tak vezmu v uvozovkách, u těch uživatelů,“ vysvětluje Lubomír Píša z královéhradecké hygienické stanice.

Protihluková opatření jsme zlepšili, a navíc jsme po dohodě s královéhradeckým magistrátem omezili i dobu produkcí, říká za spoluorganizátora The Sun Festivalu Petra Pisková.

Venkovní produkce jen do půlnoci

„Tento festival bude mít ještě speciální pravidla, na otevřeném pódiu budeme hrát maximálně do 12 hodin v noci, tuto hranici rozhodně nechceme překročit. A co se týče hangárů, připravujeme úpravy wrap hangáru, chystáme speciální vstupní tubusy tak, aby byly úly co nejvíce izolované od hluku,“ přibližuje novinky Pisková.

Festival park v posledních letech zlepšil odhlučnění areálu královéhradeckého letiště.

„Nechali jsme si zpracovat několik studií a postavili jsme protihlukový val, na ten jsme postavili palisádu a průběžně vysazujeme zeleň, aby přirozeně zadržovala hluk,“ dodává.

Opatření proti hluku chtějí organizátoři ještě před začátkem letošní festivalové sezony předvést vedení města. Každopádně průběh festivalu budou pečlivě sledovat i hygienici, kterým stížnosti na nadměrný hluk předává městská policie.

Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme